Patrijarh Irinej održao je prvu konferenciju za novinare otkad je na tronu SPC: govorio o odnosu crkve i države, Kosovu, EU, NATO-u...
Ako je Evropa spremna da poštuje naš identitet, kulturu i pravoslavnu vjeru, nema razloga da se zazire od Evropske unije, izjavio je patrijarh Irinej.
Patrijarh je na prvoj konferenciji za novinare u Srpskoj patrijaršiji najavio zvanični susret sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, istakavši da bi država i crkva trebalo da se pomažu. "Mi smo jedna cjelina i organizam i trebalo bi da pomažemo jedni druge. Država da radi svoj posao, a za crkvu se zna koje je njeno polje rada", rekao je Irinej.
Ocijenio je da je država najpozvanija da rješava problem proglašenja nezavisnosti Kosova i pomoći srpskom narodu na toj teritoriji, ali da crkva treba u tome da joj pomaže. On je naveo da je pitanje proglašenja nezavisnosti Kosova "još u procesu" i da je potrebno na se nađe odgovarajuće rješenje za sve narode koje tamo žive.
"Čitava ta zemlja je natopljena srpskom krvlju i po svemu ona pripada nama, a neće nam smetati da dijelimo sudbinu sa narodima koji su tu živjeli", rekao je patrijarh Irinej i dodao da to rješenje treba da omogući opstanak Srbima na Kosovu.
Patrijarh je rekao da se nada da će na Kosovu "biti shvaćeno" da njegovo predstojeće ustoličenje u Pećkoj patrijaršiji nije nikakva provokacija, već da je to centar SPC. "Predstoji crkvi i Sinodu da pitanja sa nadležnima na Kosovu i Srbiji riješi i nadamo se da će su tu naći dogovor i saglasnost da se taj sveti čin obavi u redu", kazao je on.
Patrijarh je najavio da će se sastati sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem, a na pitanje da li treba raspisati referendum o pristupanju Srbije NATO, Irinej je rekao da bi o tome "svakako trebalo pitati narod". "To nije samo stvar crkve, već i jednog naroda i ako bude dogovora i saglasnosti bilo bi poželjno i neophodno da se i narod pita", kazao je on.
Poglavar SPC je rekao da crkva želi dobre odnose Srbije sa susjedima i da će zadržati tolerantan stav prema Islamskoj zajednici i malim vjerskim zajednicama.
Prema njegovim riječima o eventualnom dolasku pape Benedikta na proslavu jubileja Milanskog edikta 2013. godine još nije bilo konkretnih razgovora.
SPC će, kako je rekao, nastojati i dalje da riješi problem sa Makedonskom pravoslavnom crkvom, a istakavši da su odnosi sa Crnogorskom pravoslavnom crkvom "kritičniji", ocijenio je da je utješno što ta crkva nema podršku naroda.
Patrijarh Irinej izjavio je i da je njegova želja da posjeti Republiku Srpsku i da će to učniti kada Sinod zaključi da je potrebno.
"To moja želja. To je stvar Sinoda i Srpske pravoslavne crkve i kada se uvidi da je to potrebno sigurno ću rado prihvatiti i posetiti Srpsku", rekao je patrijarh Irinej.
Komentarišući preseljenje Bogoslovskog fakulteta iz Foče u Lukavicu, on je istakao da je to stvar prije svega SPC-a.
"Mi bi željeli zajedno sa mitropolitom Nikolajem, koji radi na tome, da se dogovorimo da li je to cjelishodno, da li je to dobro i da li je baš tu jmesto za taj fakultet ili ima i predloga za druga mesta mnogo pogodnijih i pristupačnijih", rekao je patrijarh Irinej.
Govoreći o stavu SPC-a prema Islamskoj zajednici i drugim religijama u Srbiji, patrijarh Irinej istakao je da je SPC uvijek bila tolerantna i poštovala svaku religiju.
Patrijarh Irinej rekao je da će SPC biti uvijek otvorena za to da se pitanje Makedonske pravoslavne crkve riješi na najcjelishodniji način i naglasio da o tome najprije treba da se dogovore pripadnici "priznate i nepriznate makedonske crkve".
Kada je riječ o nepriznatoj Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, patrijarh Irinej istakao je da je utješno to što ta crkva nema veliku podršku naroda i izrazio očekivanje da će "taj problem, koji je u vremenu nastao, vremenom i nestati".
Na konferenciji za novinare okupio se veliki broj snimatelja, fotoreportera i novinara iz zemlje i inostranstva, a poglavar SPC prije novinarskih pitanja nije imao uvodno izlaganje.
(agencije/MONDO, foto Beta)