Srbija i Srpska pravoslavna crkva u ponedjeljak slave praznik Sretenje, koji je i Dan državnosti i Dan Vojske Srbije.
Dan državnosti je prema Zakonu o državnim i drugim praznicima neradni dan, a iz Vlade Srbije je povodom toga najavljen niz manifestacija i programa.
Tradicionalno odavanje državnih i vojnih počasti biće održano u 10.45 u Marićevića jaruzi u Orašcu kod Aranđelovca, a govoriće ministar vjera Bogoljub Šijaković. U 11 časova na Avali na grob Neznanog junaka predsjednik Srbije Boris Tadić položiće vijenac povodom Dana državnosti.
U crkvi Svetog Đorđa na Oplencu u Topoli, u 12.30 biće održana tradicionalna ceremonija odavanja državnih i vojnih počasti i polaganja lovorovih vijenaca na sarkofag vožda Karađorđa.
Sretenje je za Dan državnosti Srbije proglašeno 10. jula 2001. godine u znak sjećanja na 15. februar 1804. kada je u Orašcu, pod vođstvom Đorđa Petrovića Karađorđa, počeo Prvi srpski ustanak - borba za oslobođanje od viševekovnog robovanja pod Otomanskim carstvom.
Istog dana 1835. godine, na Velikoj narodnoj skupstini u Kragujevcu, proglašen je prvi Ustav Srbije - Sretenjski ustav.
Taj praznik je izabran za Dan Vojske Srbije jer su vojni uspesi u Prvom srpskom ustanku vodili ka stvaranju srpske vojske i države u 19. veku, a tada su se prvi put javili organizovani oblici oružane sile buduće srpske države.
U narodu se vjerovalo da na Sretenje počinje prelazak iz zime u proljeće. Obično se kaže da ako je na Sretenje oblačno - onda će kraj zime biti lijep, a ako je vedro, biće hladan i vetrovit.
Proslava Dana državnosti počela je u Beogradu gdje je u nedelju uveče održana Svečana akademija u Narodnom pozorištu sa koje je premijer Mirko Cvetković poručio da "nema ni razloga ni smisla da bilo ko posumnja da Srbija može popustiti u odbrani svojih legitimnih interesa kada je u pitanju teritorijalni integritet i suverenitet".
Centralna svečanost Dana Vojske, koji se takođe slavi na Sretenje, održana je u nedelju u specijalnoj brigadi u Pančevu gdje je predsjednik države Boris Tadić istakao da je "Vojska Srbije danas postala suštinski neodvojiva komponenta državne spoljne politike, koja doprinosi podizanju međunarodnog kredibiliteta zemlje."
(agencije/MONDO)