• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gejevi u Srbiji: Nema povlačenja, nema predaje

Pitanje ljudskih prava gejeva, lezbejki, biseksualnih i transrodnih osoba postalo opšti društveni problem, ocjenjuje u godišnjem izvještaju Gej strejt alijansa.

 Gejevi u Srbiji: Nema povlačenja, nema predaje Izvor: MONDO

U Srbiji je prošle godine raslo nasilje nad LGBT osobama, ali i pored velikih izazova stvorena je dobra osnova za rješavanje ključnih problema te zajednice, ocijenjeno je u danas predstavljenom godišnjem izveštaju Gej strejt alijansa (GSA) o stanju ljudskih prava gejeva, lezbejki, biseksualnih i transrodnih osoba.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić rekao je da je ideja Vlade Srbije da učini sve da najugroženijim grupama, među kojima je i LGBT zajednica, pomogne, a da je cilj svih građana da žive u državi dostojnoj poštovanja.

Na predstavljanju izvještaja "Nema povlačenja, nema predaje", u Palati "Srbija", Čiplić je ocijenio da se neće ništa promijeniti ukoliko ne postoji takav cilj, kao i da svi moraju da promovišu temelje tolerancije.

Predsjednik GSA Boris Milićević je istakao da su dva ključna neuspjeha LGBT pokreta u Srbiji u 2009. bili nemogućnost da mobilišu proevropske stranke da "iskažu političku volju za zaštitu LGBT osoba" i neodržavanje Parade ponosa, jer se tokom priprema nasilje prema pripadnicima te populacije "prelilo na čitavo društvo".

"Zbog tog nedostatka, tokom prošle godine je nasilje nad LGBT osobama raslo i paralelno sa procesom organizovanja Povorke ponosa stigli smo do toga da je nasilje preplavilo čitavo društvo i da je postalo opšti društveni problem", rekao je Milićević.

On je ocijenio da je pitanje prava LGBT osoba u Srbiji suštinsko političko pitanje koje mora da počne da se rješava.

"Antievropske snage iskoristile su pitanje LGBT osoba kako bi se obračunale sa državom u nekim drugim domenima", ocijenio je Milićević i dodao da je obaveza države da zaštiti sve građane.

Prema njegovim riječima, predstavnici političkih stranaka, ministri, predstavnici državnih organa moraće u narednom periodu da insistiraju na tome da se nasilje nad LGBT osobama zaustavi i da se počinioci kazne.

"Iako je policija u Srbiji napravila pomak u poštovanju profesionalnih standarda u radu sa LGBT osobama, još uvek je većina policajaca nespremna da radi sa ovom populacijom", rekao je Milićević.

On je dodao da je za rješavanje problema neophodno i da tužilaštvo i sudska vlast počnu da izvršavaju svoje obaveze definisane Ustavom Srbije i međunarodnim pravnim standardima.

Milićević je ocijenio da tužilaštva i sudovi pokazuju sporost i neefikasnost u radu na slučajevima nasilja i diskriminacije nad LGBT osobama.

Politički savjetnik za ljudska prava iz ambasade SAD u Beogradu Erik Kolings ocijenio je da je u srpskom društvu i dalje prisutna ekstremno negativna društvena percepcija LGBT osoba, koje su izložene pretnjama, napadima i govoru mržnje.

On je ocijenio da su negativnoj slici o toj populaciji doprinijeli i pojedini mediji, jer su "forsirali govor mržnje" i odnosili se sa nipodaštavanjem prema problemima gej i lezbijske zajednice.

S njim se složio i zamjenik britanskog ambasadora u Beogradu Bil Longharst, koji je naglasio da je državna zaštita i bezbjednost svih građana, posebno onih koji pripadaju ugroženim manjinskim grupama, "najočigledniji izraz slobode" u jednoj zemlji i kada se radi o Srbiji "jedan od uslova integracije u evropsku porodicu".

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE