Bugarski parlament ratifikovao je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) Srbije sa Evropskom unijom, javila je agencija BTA.
Ratifikaciju Sporazuma podržali su svi poslanici, osim predstavnika nacionalističke formacije "Ataka" koji su bili uzdržani.
Ratifikacija SSP je bila prva tačka dnevnog reda Sobranja, koju je za današnju sjednicu prošle sedmice predložila vlada premijera Bojka Borisova.
Bugarski mnistar inostranih poslova Nikolaj Mladenov rekao je da je ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u intresu kako za Bugarsku, tako i za stabilnost zapadnog Balkana.
Prema njegovim riječima, Srbija se u poslednjih deset godina mnogo promijenila i postigla značajan napredak u procesu reformi.
"Ubijeđen sam u evropsku budućnost Srbije i evropsku budućnost naših susjeda sa zapadnog Balkana. Bugarska im može pomoći na tom putu", naglasio je Mladenov.
Poslanici iz redova ljevice pozitivno su govorili o uspjehu Srbije na putu ka EU, a poslanik "Koalicije za Bugarsku" Meglena Plugčijeva rekla je da "Sporazum pruža veliku šansu za integraciju Srbije u EU i mogućnost za nastavak reformi".
"Bugarska kao zemlja-članica EU odgovorna je za Balkan. Od Bugarske se očekuje da ne zaboravi probleme i tranziciju kroz koje je prošla i ponudi svoja iskustva zemljama zapadnog Balkana“, naglasila je ona.
Prema njenim riječima, za Bugarsku je važna ekonomska i politička stabilnost na Balkanu, a Bugarska treba da je vodeća u toj politici i da igra ulogu katalizatora.
Lider nacionalističke formacije "Ataka" Volen Siderov rekao je da je ta politička formacija za ulazak Srbije u EU, ali pod uslovom da, kako je naveo, Srbija generalno promijeni svoju politiku prema bugarskoj manjini.
Prema riječima Mihaila Mikova iz "Koalicije za Bugarsku", Bugarska ima poseban interes za otvaranje puta Srbiji ka EU, a samim zaključivanjem Sporazma Bugarska će dobiti više mehanizama za zaštitu bugarske manjine.
Srbija je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU potpisala 2008. godine.
Za prijem u Uniju nepohodna je podrška nacionalnih parlamenta svih 27 zemalja članica.
Do sada su ga podržali parlamenti Španije, Malte i Bugarske.
Bugarska je prvi susjed Srbije koja je ratifikovala Sporazum.
(agencija/MONDO)