• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kompromis MSP o nezavisnosti Kosova

Sud pravde u Hagu opredijelio se za kompromisno rješenje - deklaracija o nezavisnosti Kosova ne narušava međunarodno pravo.

 Kompromis MSP o nezavisnosti Kosova Izvor: MONDO

Na taj način, sud u Hagu nije priznao pravo kosovskih Albanaca na otcjepljenje, a odluku o daljem procesu rješavanja problema Kosova prepustio je Generalnoj skupštini UN.

U Međunarodnom sudu pravde u Hagu danas je, nešto poslije 15 časova, počelo iznošenje savjetodavnog mišljenja o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova i Metohije. Predsjednik suda Hisaši Ovada iz Japana je saopštio da je Sud utvrdio da Deklaracija o nezavisnosti Kosova ne predstavlja kršenje međunarodnih pravnih normi.

"Međunarodne pravne norme nemaju nikakvu aktivnu odredbu kojom se ograničavaju deklaracije o nezavisnosti. Prema tome, možemo zaključiti da Deklaracija od 17. februara ne krši međunarodne pravne norme", pročitao je Ovada.

On je u prvom dijelu iznošenja mišljenja govorio o tome da li je MSP nadležan da razmatra postavljeno mu pitanje i zaključio da "nema uvjerljvih razloga" da Sud to odbije da uradi.

Sud ima pravnu nadležnost da objavi savjetodavno mišljenje, na osnovu zahtjeva iz rezolucije Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN), o tome da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom, rekao je Ovada.

On je objasnio da pitanje da li je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom spada u pravna pitanja, u skladu sa statutom suda i Poveljom UN.

Ovada je naglasio da je sud jasno saopštio da se, razmatrajući pravnu nadležnost, ne vodi političkom motivacijom u ovakvim pitanjima i ne uzima je u obzir.

Sud je počeo da razmatra situaciju od marta 1998. godine, rekao je Ovada i podsjetio da je 10. juna 1999. godine Savjet bezbednosti donio rezoluciju 1244, koja je dozvolila uspostavljanje međunarodnog vojnog prisustva Kfor i administrativne misije.

Rezolucija je uspostavila pravni okvir, a Savjet bezbjednosti je dobijao od UNMIK periodične izvještaje o situaciji na Kosovu, rekao je Ovada.

Ovada je dodao da je od 2000. godine do 2008. godine održano 29 sjednica Savjeta bezbjednosti o sitaciji na Kosovu i da, iako je na jednoj od sjednica razmatrano proglašenje nezavisnosti, Savjet nije djelovao po tom pitanju.

Ovada je rekao da je pitanje Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o proglašenju nezavisnosti Kosova jasno i konkretno formulisano - da li je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova u skladu sa međunarodnim pravom.

Ovada je istakao da Generalna skupština UN nije postavila pitanje o pravnim posljedicama i posebno da li je Kosovo dostiglo državnost ili pravnu validnost priznanja Kosova.

Sud, prema riječima Ovade, ne vidi razloga da proširuje predmet pitanja raspravom o pravu Kosova na samoopredjeljenje ili takozvanu "nužnu secesiju", na šta su se neki učesnici u raspravi pozivali.

Ovada je rekao da su Rezolucija 1244 Savjeta bezbjednosti o Kosovu iz 1999. godine i Ustavni sud Kosova pravni okvir od značaja za razmatranje pitanja koje je Sudu postavila Generalna skupština.

Glavna sudnica Međunarodnog suda pravde ispunjena je  gotovo do poslednjeg mjesta.

Pored srpske delegacije na čelu sa ministrom inostranih poslova Vukom Jeremićem i delegacije iz Prištine, među zainteresovanim slušaocima u "velikom holu" (glavna sudnica) su i predstavnici svih pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti, kao i Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Prema riječima sekretara suda Andreja Poskakukhina, ovo je najveće interesovanje koje se pamti u istoriji tog organa Ujedinjenih nacija.

On je dodao da je za današnje zasjedanje akreditovano je 96 novinara kamermana i fotografa vodećih svetkih medija, kao i još 60 zainteresovanih predstavnika raznih organizacija.

Ministar inostranih poslova Vuk Jeremić rekao je ranije danas da očekuje da Međunarodni sud pravde (MSP) neće donijeti mišljenje koje će dati za pravo kosovskim Albancima i naglasio da je izuzetno važno da Srbi na Kosovu ostanu mirni i ne nasjedaju na provokacije.

"Kada bi sud podržao secesiju više nijedna granica na svijetu i u regionu ne bi bila sigurna", izjavio je Jermić Tanjugu, ispred Palate mira u Hagu samo nekoliko sati prije saopštavanja savetodavnog mišljenja o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije.

Privremena Vlada Kosova jednostrano je proglasila nezavisnost južne srpske pokrajine 17. feburara 2007. godine.

Kosovsku nezavisnost priznalo je svega 69 od 192 članice Ujedinjenih nacija. (MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE