• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Uručena prva rješenja u Banjaluci: Najavljeno proširenje podrške za oboljele od dijabetesa tipa 1

Autor Nikolina Damjanić

U okviru odluka koje je donio grad Banjaluka danas su uručena prva rješenja korisnicima novčane podrške za nabavku senzora za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi.

 Rješenja za nabavku  senzora za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi Banjaluka Izvor: Grad Banjaluka/A. Čavić

Rješenja je uručio gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković da je ova, kao i brojne druge odrluke donesena u sklopu uvjerenja da je Banjaluka porodica koja pripada svakom čovjeku, te da vođeni time grad uvijek razmišlja šta još može da se uradi.

On je naveo da Grad pruža podršku pri rođenju, da je podrška i pri upisu u vrtić, u nabavci knjiga za osnovce, da pomaže maturante kroz finansiranje proslava mature, te da se priprema da se sredinom juna ili jula raspiše poziv za besplatnu podjelu placeva za mlade bračne parove.

Stanivuković je poručio da ne treba zaboraviti ni potpuno besplatan javni prevoz za penzionere i sve starije od 65 godina, te da se radi na tome da se izgradimo i kuća „Predah“ koja će služiti za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju.

Kako je kazao, tokom razgovora sa roditeljima koji su mu govorili o izazovima sa kojima se suočavaju djeca koja su oboljela od dijabetesa tipa 1, shvatio je da je to jedan izazov sa kojim se nije lako suočiti i da aparat koji služi za kontinuirano mjerenje glukoze u krvi na mjesečnom nivou košta oko 300 KM.

"Bez redovnog mjerenja visine glukoze u krvi nije moguće da imate kvalitetan život. Zajedno sa Udruženjem osoba oboljelih od dijabetesa `DiabetNº1` odlučili smo da ono što plaća Fond za zdravstveno osiguranje neka nastavi, a da će grad prihvatiti sve preko granica koje pokriva Fond, odnosno 18 godina. Donijeli smo i odluku da proširimo podršku, odnosno da osim podrške za mlade do 26 godina i trudnice, podržimo i oboljele od dijabetesa tipa 1 bez obzira na godine, a koji su oboljeli od ove bolesti do 18 godine", rekao je gradonačelnik Banjaluke.

Katarina Simić, koja je danas dobila rješenje o podršci Grada, istakla je da kao predstavnik svih onih koji se bore sa dijabetesom tipa 1 i u ime njihovog udruženja upućuje riječi zahvalnosti Gradu za pomoć koja im mnogo znači.

Simićeva je istakla da ova pomoć pored finansijskog aspekta, poboljšava kvalitet svakodnevice.

"Ovaj senzor nam omogućava da u svakom trenutku imamo uvid u visinu parametara, što nama značajno olakšava život", poručila je Simićeva.

U ime Udruženja osoba oboljelih od dijabetesa “DiabetNº1“, Jelena Škrbić Radić maglašava da je ovo ogromna pomoć za svaku porodicu koja živi život sa dijabetesom tipa 1.

"Mjesečno se izdvaja oko 240 KM za kupovinu tih senzora. Banjaluka je dvanaesta lokalna zajednica koja se priključila ovoj akciji i koja je osjetila potrebu da podrži oboljele od dijabetesa tipa 1", rekla je Radićeva.

Ona je navela da je najavljeno da će podršku dobiti i oni koji su kao djeca oboljeli od dijabetesa tipa 1, bez starosnog ograničenja.

(Srna/MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE