Dijalog Beograda i Prištine treba da bude otvoren ali po svakom pitanju, saglasili se predsjednik Srbije Tadić i gensek UN Ki Mun
Saglasili smo se da će biti otvoren dijalog Beograda i Prištine, izjavio je danas u Njujorku predsjednik Srbije Boris Tadić, poslije vašingtonskog razgovora sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki Munom, napominjući da bi taj dijalog trebalo da dotakne svako otvoreno pitanje.
Zaključili smo da rezolucija 1244 ostaje na snazi, istakao je Tadić i dodao da je generalnom sekretaru UN još jednom iznio stav da Srbija ni na koji način, ni eksplicitno, ni implicitno, neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.
Srbija ostaje apsolutno privržena dijalogu, kako formi sporazumijevanja, kako bismo na kraju došli do suštinskog i sadržajnog kompromisa, naglasio je Tadić.
On je novinarima rekao da je sa Banom razgovarao i o mirovnom procesu na Zapadnom Balkanu, uz konstataciju da je "mir ono što iznad svega želimo da dostignemo, kako za Kosovo i Metohiju, tako i za ostala područja u regionu".
Tadić je precizirao da je, poslije usvajanja rezolucije 28 evropskih zemalja, među kojima su Srbija i članice EU, dobra okolnost što se saglasio sa Banom da će biti otvoren dijalog između Beograda i Prištine, "koji bi trebalo da dotakne svako otvoreno pitanje".
Višegodišnji konflikt između srpskog i albanskog naroda mora da se riješi na kompromisan način, kako bismo svi zajedno imali evropsku budućnost i ponudili našim građanima bolju životnu perspektivu, naglasio je Tadić.
Zajednički je zaključak, dodao je Tadić, da i poslije svih politčkih procesa u Generalnoj skupštini ostaje na snazi rezolucija 1244, kao suštinski okvir u kojem nastupaju institucije UN.
Vodili smo razgovor i o milenijumskim ciljevima i ulozi Ban Ki Muna u tom procesu i zahvalio sam mu na tome, jer se radi o pitanjima koja pogađaju čitavo čovječanstvo, pre svega njegove najugroženije dijelove, dodao je Tadić.
On je Banu prenio da će "Srbija do 2015. godine realizovati sve svoje obaveze u vezi sa milenijumskim ciljevima i da su do sada postignute značajne redukcije ekstremnog siromaštva".
Tadić će se danas sastati i sa predsjednicima Kipra Dimitrisom Kristofijasom, Slovačke Ivanom Gašparovičem, Turske Abdulahom Gulom, Tadžikistana Emomalijem Rahmonom, kao i sa generalnim sekretarom Savjeta Evrope Torbjornom Jaglandom i predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barosom.
(FoNet/MONDO)