U potrazi za Ratkom Mladićem policija pretražila stan u Beogradu, restoran i etno selo "Bajka". Uhapšena jedna osoba.
Jedna osoba je privedena na saslušanje u Beogradu u okviru policijske potrage za informacijama koje bi mogle dovesti do pronalaženja odbjeglog haškog optuženika Ratka Mladića, rečeno je Tanjugu u Tužilaštvu za ratne zločine.
Mediji navode da je vlasnik sva tri objekta u kojima je izvršen pretres isti čovjek - Goran Radivojević, koji je svojevremeno obezbjedio kombi za selidbu supruge Milorada Ulemeka Legije. Iz Tužilaštva, međutim, nije saopšteno ime privedenog lica.
Tanjug javlja da su pripadnici policije oko 11 sati završili pretres u okviru etno-sela na Bukulji kod Aranđelovca i restoranu "Bajka" u Beogradu.
Pretres u etno-selu "Divljakovac Bajka" na Bukulji trajao je nešto duže od tri sata.
Selo, u koje nije bilo moguće ući tokom trajanja pretresa, napustilo je četvoro automobila i jedno terensko vozilo, a putnici u automobilima su imali kapuljače na glavi.
Dvije žene zaposlene u tom objektu su Tanjugovoj dopisnici rekle da u akciji pretresa niko nije odveden i da ništa nije odnijeto, ali i da im je zabranjeno da daju bilo kakve izjave.
Pretres u restoranu "Bajka" u beogradskom izletištu Košutnjak izvršen je uz asistenciju desetak pripadnika Žandarnerije, a vlasnik restorana Goran Radivojević i zaposleni nisu željeli da daju izjave medijima. Kako javlja reporter B92 sa lica mjesta pretres je trajao oko 15 minuta. U pretresu je učestvovalo oko desetak pripadnika žandarmerije i policajci u civilu.
Policija je pretresla i Radivojevićevu kuću u ulici Vladimira Ćopića u naselju Bele Vode. U pretresenoj kući, prema riječima komšija, žive Radivojevićeva žena i djeca, a niko od članova porodice nije želio da razgovara sa novinarima.
U prepodnevnim časovima nijedan od nadležnih državnih organa nije se zvanično oglasio povodom jutrošnje policijske akcije.
Hapšenje preostale dvojice odbjeglih haških optužnika - Mladića i Gorana Hadžića, je godinama jedan od zahtjeva koje međunarodna zajednica ispostavlja Srbiji u procesu evropskih integracija.
O toku potrage za Mladićem i Hadžićem u Beogradu će se 15. novembra iz prve ruke još jednom obavijestiti glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc, koji početkom decembra treba da Savjetu bezbjednosti UN dostavi redovni šestomjesečni izvještaj o saradnji Srbije sa tim sudom.
Vlada Republike Srbije usvojila je prošlog četvrtka odluku kojom se određuje novčana nagrada u iznosu od 10 miliona evra za informaciju koja bi dovela do pronalaženja i lišavanja slobode haškog optuženika Ratka Mladića, kao i novčana nagrada u iznosu od milion evra za informaciju koja bi dovela do pronalaženja i hapšenja Gorana Hadžića.
Nagrada za informacije koje bi dovele do hapšenja Mladića je na taj način udesetostručena, dok je nagrada za informacije o Hadžiću učetvorostručena.
Nadležni državni organi su u međuvremenu primili veliki broj poziva građana, a istražni organi su neke od informacija i provjerili.
Kako je Tanjugu juče rekao šef kabineta direktora BIA Jovo Stojić broj poziva na dežurni telefon 9191 je od četvrtka povećan u "značajnoj mjeri".
"Informacija ima raznih, a one koje ostavljaju utisak da su validne proslijeđuju se na provjeru našoj operativnoj jedinici", rekao je Stojić.
On je rekao da, za sada, nema nikakvih konkretnih potvrda da te informacije imaju neki osnov.
Dežurni telefon 9191 ustanovljen je 1. maja 2006. godine i bira se bez pozivnog broja sa mobilne i fiksne telefonije na čitavoj teritoriji Srbije.
(agencije/MONDO)