Bajram Asljani, koga američki FBI sumnjiči za planiranje terorističkih djela, živi slobodno u Kosovskoj Mitrovici, prenio je Radio Slobodna Evropa.
Asljani (30), koji se nalazi i na Interpolovoj potjernici, živi na 100 metara od glavnog mosta u južnom dijelu Mitrovice u, naizgled, veoma oronuloj kući sa roditeljima, suprugom i troje male djece.
U razgovoru za RSE Asljani je tvrdio da nije počinio nijedan zločin i da je spreman da se suoči sa bilo kakvom optužnicom.
"Ako ima pravde, ne samo za to, već i sa bilo kojim optužbama za koje nas optužuju, spremni smo da se suočimo. Nijedan zločin nisam počinio. Nikada nisam izašao van Kosova", kazao je Asljani.
Asljanija su u junu uhapsili pripadnici kosovske policije u saradnji sa Euleksom, ali je on kasnije oslobođen, pošto su sudije Euleksa odbile zahtjev za ekstradiciju, koje su SAD podnijele 2. juna i koje ga sumnjiče da je izvršio krivična djela "pružanja materijalne pomoći teroristima" i "planiranje ubistava, maltretiranje i ranjavanje osoba ili uništavanje imovine u stranim zemljama", navodi RSE.
Zahtjev je, kako je navedeno, odbijen po nekoliko osnova, među kojima je naveden nedostatak dokaza i da ne postoji sporazum o ekstradiciji između Kosova i SAD.
"Vrhovni sud Kosova je početkom septembra odlučio da ne isporuči Asljanija, a razlog je taj što ne postoji važeći sporazum o ekstradiciji između Kosova i SAD. Jedini sporazum koji postoji je iz 1901. godine, koji je urađen između SAD i Kraljevine Srbije. Za sudije nije bilo dovoljno osnova za ekstradiciju Asljanija", kazao je potparol Euleksa Bljerim Krasnići za RSE.
U Ministarstvu pravde RSE je rečeno da je zahtjev za hapšenje i ekstradiciju Asljanija potpisala američka državne sekretarka Hilari Klinton i da u međuvremenu nije bilo drugih zahtjeva.
Asljani tvrdi da se slobodno kreće u Kosovskoj Mitrovici, da redovno obavlja vjerske rituale u obližnjoj džamiji, ali je, otkako je proglašen teroristom, njegov život poprilično težak.
Asljani je optužen da je povezan sa grupom iz Sjeverne Karoline, čiji su članovi uhapšeni prošle godine zbog navodnog planiranja napada na američke pomorske snage u Kvantiku u saveznoj državi Virdžinija, kao i za navodno planiranje napada na Kosovu, u Jordanu i u pojasu Gaze, navodi RSE.
(Tanjug)