• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Vikiliks": Zapad frustriran zbog Mladića

Španski diplomata Ramon Abaora u depepši iz 2008. izjavio da Vlada Srbije "savršeno dobro zna gdje se Mladić nalazi", prenosi "Vikiliks".

 "Vikiliks": Zapad frustriran zbog Mladića Izvor: MONDO

SAD i ostale zapadne zemlje u povjerljivim diplomatskim depešama oštro kritikuju Srbiju i izražavaju nestrpljenje zbog njenog odnosa prema slučaju Ratka Mladića, koji je u bjekstvu već skoro 15 godina, piše danas "Njujork tajms", pozivajući se na dokumente dobijene od "Vikiliksa".

Neke diplomate su ljute, jer su SAD odustale od lova na tog čovjeka, a ostali zvaničnici sumnjaju na maglovitu igru u kojoj Mladiću pomažu ruske diplomate, dok obavještajni zvaničnici Srbije trguju informacijama o bjeguncima radi lične dobiti, piše "Njujork tajms".

Španski diplomata Ramon Abaora, čija zemlja odlučno podržava Srbiju, opisao je situaciju 2008. godine riječima da Vlada Srbije "savršeno dobro zna gdje se Mladić nalazi".

Veliki broj povjerljivih dokumenata otkriva da su države veoma skeptične u vezi sa namjerama Srbije i da se ne slažu o tome koliko jak pritisak treba izvršiti na Beograd, piše list.

Podjele ukazuju na rastrzanost Evrope između želje da Srbija bude pozvana na odgovornost zbog ratnih zločina i laskanja sadašnjoj prozapadno orijentisanoj vlasti u Beogradu.

Predsjednik Srbije Boris Tadičć opisan je u depešama kao "harizmatičan lider" koji je "često neodlučan i politički stidljiv", piše "Njujork tajms".

Kada je američki ambasador za pitanja ratnih zločina Stiven Rap obilazio Balkan 2009. godine, ostale diplomate željele su da saznaju da li je Amerika izgubila odlučnost da Mladić bude uhapšen.

U povjerljivoj depeši iz novembra 2009. godine navodi se da je visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izrazio zabrinutost da Amerika "odustaje od slučaja Mladić". Njegov zamjenik, jedan američki diplomata, takođe se požalio, jer su "otišli američki vojni elementi koji se bave pitanjima ratnih zločina".

"Njujork tajms" takođe prenosi Inckovu tvrdnju da se Mladić krije u Beogradu pod novim identitetom i da možda ima pomoć jedne firme koja pruža usluge obezbjeđenja i funkcioniše kao mreža za podršku.

Američke dipomate izvijestile su i o ograđivanjima koja su iskazali savjetnici predsjednika Srbije, koji su se žalili da Rusija ne pokazuje dovoljan stepen saradnje.

Savjetnik Miki Rakić naročito je sumnjao da su se osobe lojalne Mladiću sastajale sa ruskim diplomatama i obraćale im se povodom ovog pitanja, piše "Njujork tajms".

Rakić je čak putovao u Rusiju na sastanak sa ruskim savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Nikolajem Patruševim, radi razgovora o tome da li Rusi pomažu Mladiću, koji je tokom svoje vojne karijere održavao bliske veze sa ruskom vojskom, dodaje se u tekstu.

Američke diplomate u povjerljivim depešama izražavaju skepticizam i o ministru spoljnih poslova Srbije Vuku Jeremiću. On je opisan kao "vunderkind obrazovan na Harvardu", koji smatra da je "svaka pozitivna interakcija sa Moskvom ujedno udar za Vašington".

Diplomate SAD takođe su izvijestile Vašington da je blizak savjetnik jednog tadašnjeg potpredsjednika Vlade otkrio da je Rade Bulatović, tadašnji šef BIA, znao gdje se nalazi Radovan Karadžić šest mjeseci prije njegovog hapšenja 2008. godine.

"On nije preduzeo ništa zbog ideološke bliskosti premijera Vojislava Koštunice sa Karadžićem i nedostatka međunarodnog pritiska. Kada se vlast promijenila, Bulatović je dostavio tu informaciju u zamjenu za obećanje da će dobiti ambasadorsko mjesto", navodi se u jednoj depeši, čiji sadržaj prenosi "Njujork tajms". U dokumentu se ukazuje i na glasine da će Bulatović ići u Siriju, što se na kraju nije ostvarilo.

U mnogim razgovorima koji su opisani u depešama iznose se i zabrinutosti glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca povodom saradnje Srbije sa Tribunalom.

(Srna/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE