Dan kada su Zvezda i Partizan postali "vječiti" rivali: Padao je snijeg i viđeno je 7 golova!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Tog dana počelo je da se rađa najveće rivalstvo srpskog fudbala...

Vječiti derbi 74 godine od prve utakmice Crvena zvezda - Partizan Izvor: FK Crvena zvezda

Na današnji dan 1947. godine "rodilo" se rivalstvo Crvene zvezde i Partizana!

S ove distance zvuči krajnje neobično da se na ovim prostorima fudbal igra u januaru, a do dana današnjeg to je ostao prvi i jedini susret "vječitih" koji se igrao u prvom mjesecu. Igrao se po snijegu i teškim uslovima, a bolja je bila Crvena zvezda!

Viđeno je čak sedam golova, jedan više u mreži Partizana.

Na kraju je bilo 4:3 za Crvenu zvezdu koja je tom pobjedom počela uspješni niz u derbijima koji traje do danas, pa poslije 161 međusobnog duela vodi u prvenstvu vodi 64:47.

Još 50 puta bilo je neriješeno...

Nekoliko hiljada ljubitelja fudbala je došlo da prisustvuje istorijskoj utakmici ne sluteći da će to postati najveća svetkovina srpskog fudbala. Iako je bila prva, do danas je ostala jedna od "najluđih" utakmica u dugogodišnjoj istoriji rivalstva dva kluba.

Het-trik za Zvezdu je postigao Jovan Jezerkić, pošto je postigao golove u 12, 25. i 54. minutu, dok je konačan rezultat postavio Predrag Đajić u 77. minutu.

Pokazali su igrači Crvene zvezde kvalitet, srce i borbu i odneli čitav plijen sa gostovanja. Utakmica je prošla u znaku Jovana Jezerkića koji je pogađao u 12, 25. i 54. minutu, a osim njega gol je postigao i Predrag Đajić u 77. minutu.

Zanimljivo je da su dva od tri gola za Partizan bili autogolovi igrača Zvezde (Đajić i Kašanin), dok je konačan rezultat postavio Stjepan Bobek u 85. minutu.

Na tom susretu viđen je i prvi crveni karton u istoriji "vječitog" derbija i dobio ga je Ljubiša Spajić (Zvezda).

Partizan je bio šampion u toj sezoni, dok je Zvezda bila trećeplasirana.

CRVENA ZVEZDA: Lovrić, Stanković, Petrović, Đajić, Spajić, Kašanin, Tomašević, Mitić, Jezerkić, Aranđelović, Šećerov. Trener: Svetislav Glišović.

PARTIZAN: Glazer, Brozović, Popesku, Čajkovski, Đurđević, Simonovski, Mihajlović, Palfi, Bobek, Rupnik i Šereš. Trener: Ilješ Špic.