Počele eliminacije: Obradović - Marković 1:0

I to ubedljivo... Ipak, dobra stvar za goste u ovom sveruskom okršaju je što koš-razlika "ne igra", već broj pobeda.

Evrokup: Lokomotiva pobijedila Zenit Izvor: MN PRESS

Počele su eliminacije u 15. sezoni Evrokupa i to sveruskim okršajem u Krasnodaru gde je Lokomotiva našeg trenera Saše Obradovića ubedljivo savladala Zenit iz Sankt Peterburga i povela 1:0 u seriji.

Dobra stvar za goste, koje s klupe predvodi Vasili Karašjov, jeste sistem takmičenja koji se ne bavi koš-razlikom, već brojem pobeda, a za polufinale su potrebne dve.

To što je rezultat Lokomotiva - Zenit 75:52 (23:17, 17:13, 12:10, 23:12) nema veliki uticaj, utoliko što će i minimalna pobeda domaćina u Sankt Peterburgu, u petak 3. marta, vratiti ekipe u Krasnodar na majstoricu, 8. marta.

Lokomotiva, predvođena Janom Vujukasom, Mardijem Kolinsom i Vladimirom Ivljevim, stigla je do 12 poena prednosti sredinom druge četvrtine (34:22), a zadržala deset za drugo poluvreme (40:30), u kom je odigrana tvrda, spora i neprecizna treća četvrtina, tokom koje je razlika varirala od devet do 12 poena i neravnopravna četvrta četvrtina u kojoj su gosti do poena Trevora Mbakvea (5:32 do kraja) postigli samo jedan koš sa penala, što je bilo delo Erona Vajta.

Važno!

Neizostavan podatak u izveštajima sa 15. izdanja Evrokupa, koji je počelo 20 timova, a posle dve faze po grupama u igri ostalo osam, jeste da će i ove sezone pobednik obezbediti učešće u Evroligi za sezonu 2017/18.

U međuvremenu, serijom 12:0 računajući i poslednje poene u trećoj četvrtini, Lokomotiva je stigla do 63:41 i praktično završila posao pre 35. minuta.

U duelima ova dva tima u VTB i Ruskoj ligi, kao i Kupu Rusije, Lokomotiva je imala daleko više uspeha u prethodnih pet-šest sezona, pa i duže. Zenit je uspevao povremeno, kao prošlog aprila, da pobedi prošlogodišnjeg učesnika Fajnal-fora Evrolige kod kuće, ali u gostima... samo jednom od 2009. godine.

Lokomotivi je ova pobeda važna i u smislu prekida kratke, ali neprijatne serije poraza u VTB ligi od jakih timova, CSKA iz Moskve i Himkija.

Kolins i Vujukas ubacili su po 12 poena u Obradovićevom timu, uz pet, odnosno sedam skokova, Ivljev deset, uz četiri skoka, dok su ostali igrači ubacivali između četiri i devet poena, svi osim Jevgenija Baburina i Denisa Zaharova.

Karašjov nije imao tako raspoložen tim. Imao je Mbakvea i rođenog sina, Sergeja Karašjova, sa po 12 ubačenih poena, kao i Rajana Tulsona sa 11. Naš Stefan Marković, posle blistave partije koja je završila na naslovnicama mnogih evropskih basketaških sajtova i časopisa, pružio je lošu igru - 1/3 za dva, 0/5 za tri, tri poena, dva skoka, tri asistencije, ukradena i dve izgubljene lopte za 22 i po minuta u igri.

Rezultati četvrtfinala:

Lokomotiva – Zenit 75:52 (23:17, 17:13, 12:10, 23:12), 1:0 u seriji
Hapoel – Gran Kanarija 87:67 (16:17, 23:21, 25:19, 23:10), 1:0 u seriji
Bajern – Unikaha 91:82 (21:18, 21:18, 24:20, 25:26), 1:0 u seriji
Valensija – Himki 88:82 (27:29, 32:18, 13:20, 16:20), 1:0 u seriji

U polufinale plasiraće se ekipa koja prva stigne do dve pobede, po sistemu 1-1-1, a termini su 28. februar, 3. i eventualno 8. mart. Polufinale igraće se po istom sistemu, a termini su 14, 17. i 22. mart. I u finalu važiće isti sistem, termini su 28. i 31. mart, odnosno 5. april.