Neko od njih dvojice postaje najbolji teniser svijeta: Haos na ATP listi, odlučuju direktno u finalu US Opena!

Autor Haris Krhalić

Karlos Alkaraz i Kasper Rud se bore za prvi grend slem trofej u karijeri i prvo mjesto na ATP listi.

US open finale Alkaraz Rud Izvor: Profimedia

U finalu ovogodišnjeg US Opena boriće se Karlos Alkaraz i Kasper Rud, a to neće biti samo borba za prvi grend slem trofej - nego i za prvo mjesto na ATP listi od ponedjeljka. Rafael Nadal je izgubio sve šanse da se konačno vrati na lidersku poziciju pošto su Alkaraz i Rud stigli do finala, a odluka o najboljem igraču planete rešiće se na najpošteniji mogući način - direktnim duelom za pehar u Njujorku u nedelju.

Kasper Rud je do mjesta u finalu došao pošto je savladao Karena Hačanova u četiri seta (7:6, 6:2, 5:7, 6:2), dok je znatno teži posao imao Karlos Alkaraz koji je u pet bio bolji od domaćeg igrača Tijafoa (6:7, 6:3, 6:1, 6:7, 6:3).

Alkaraz je tako treći meč zaredom na turniru dobio u pet setova, pošto je prethodno tako eliminisao Marina Čilića, pa Janika Sinera i na kraju Frensisa Tijafoa. Samo u ova tri meča na terenu je proveo 14 sati i biće daleko umorniji od Kaspera Ruda u finalu, ali objektivno govoreći - svima je jasno da je mladi Španac bolji teniser i da ima daleko veće šanse da dođe do svog prvog grend slem trofeja i prvog mjesta na ATP listi sa 19 godina.

Ove sezone Alkaraz je osvojio već dva masters turnira (Madrid i Majami), ima titule i iz Barselone i Rija, dok pet godina stariji Norvežanin nije nikada osvojio nešto "teže" od turnira kategorije 250. Specijalista je za šljaku, igrao je i finale Rolan Garosa, ali najveći uspjesi su mu turniri poput Gštada, Ženeve, Kicbila...

Dvojica tenisera igrala su do sada samo dva međusobna duela i Alkaraz može da se pohvali sa boljim učinkom pošto je dobijao Ruda u Majamiju i Marbelji, bez izgubljenog seta.

Dodajmo i to da će Novak Đoković, koji nije učestvovao na US Openu, od ponedeljka biti sedmi teniser planete.