ODBOJKA (EP): Pobjeda Srbije za oproštaj

Pobjedom nad Holandijom od 3:1 odbojkaši Srbije zauzeli su peto mjesto na EP u Turskoj i obezbijedili direktan plasman na sljedeći šampionat.

ODBOJKA (EP): Pobjeda Srbije za oproštaj Izvor: MONDO

Kada su već otpali iz borbe za medalje, poslije sedam uzastopnih plasmana u polufinale Evropskog prvenstva, odbojkaši Srbije uspjeli su da ostvare jedini preostali cilj.

Pobijedivši Holandiju rezultatom 3:1 (25:20, 25:23, 21:25, 25:23) "orlovi" su zauzeli treće mjesto u svojoj četvrtfinalnoj grupi, a ukupno peto na EP u Turskoj.

Time su obezbijedili učešće na narednom kontinentalnom šampionatu, 2011. u Austriji i Češkoj i izbjegli naporne kvalifikacije.

Nije bilo lako treći dan zaredom izaći na tarafleks, naročito što se poslije Dragana Stankovića povrijedio i njegov zamjenik na poziciji srednjeg blokera Andrija Gerić.

Osim prvog seta, koji su rutinski riješili u svoju korist, "orlovi" su konstantno bili u poziciju da jure vođstvo protivnika. Pošlo im je za rukom da nadoknade deficit u drugom setu (bilo je 17:20 za Holandiju), a onda i u četvrtom, kada su "lale" poslije dobijenog trećeg seta povele čak sa 12:6.

Kada se podvuče crta, na šest utakmica zabilježene su četiri sigurne pobjede - nad Češkom, Italijom, Finskom i Holandijom - a bolji od Srbije bili su Bugarska (2:3) u prvom kolu i Rusija (1:3) na početku druge faze.

Pokazalo se da je to, u postojećem sistemu takmičenja, dovoljno za oproštaj od evropskog vrha.

Polufinalne utakmice na rasporedu su u subotu u Izmiru, a sastaće se Poljska - Bugarska (17.30) i Rusija - Francuska (20.30).

Aktuelni evropski prvaci, Španci, završili su takmičenje kao pretposljednji u svojoj grupi. Finska, polufinalista iz Moskve 2007, gdje je poražena od Srbije u meču za bronzu, ovog puta je ostala bez ijedne pobjede u drugoj fazi.

REZULTATI POSLJEDNJEG KOLA

Grupa E

Poljska - Grčka 3:0 (25:22, 28:26, 25:20)
Francuska - Španija 3:1 (25:21, 25:15, 25:27, 25:17)
Njemačka - Slovačka 3:1 (25:22, 21:25, 25:16, 25:21)

TABELA: Poljska 5-0, Francuska 4-1, Njemačka 3-2, Grčka 2-3, Španija 1-4, Slovačka 0-5.

Grupa F

Rusija - Bugarska 3:0 (25:21, 25:23, 25:22)
Finska - Italija 0:3 (25:27, 19:25, 25:27)
Srbija - Holandija 3:1 (25:20, 25:23, 21:25, 25:23)

TABELA: Rusija 5-0, Bugarska 4-1, Srbija 3-2, Holandija 2-3, Italija 1-4, Finska 0-5.