Udruženja mljekara Srpske i Federacije BiH i Udruženje uzgajivača svinja RS uputili su nadležnim institucijama u entitetima i BiH osam zahtjeva, kojima se traži poboljšanje položaja domaćih proizvođača.
Očekuju da će Savjet ministara usvojiti njihove zahtjeve. U suprotnom najavljuju masovnije proteste, piše RTRS.
Savjet ministara BiH trebalo bi da sutra razmatra informaciju o sastanku o stanju i problemima u oblasti mljekarstva u BiH.
Protestima su se danas pridružili i predstavnici Udruženja uzgajivača svinja.
Predsjednik Udrženja poljoprivrednih proizvođača - mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac prethodno je rekao da proizvođači mlijeka ne odustaju od zahtjeva za uvođenje prelevmana od 72 pfeniga na uvezeno mlijeko, uvođenje plavog dizela za primarnu poljoprivrednu proizvodnju, rješavanje pitanja izvoza mlijeka u EU i zatvaranje graničnih prelaza.
Prelevman (franc.) je zaštitna mjera kojom se nadoknađuje razlika između više cijene domaćeg proizvoda i niže cijene uvezenog, uvećana za iznos carine. Majčešće se zaštićuju domaći poljoprivrivredni proizvodi.
Usorac navodi da od početka blokade carinskih teminala proizvođači mlijeka imaju široku podršku.
"Imamo široku podršku, ali naš je cilj da dođemo do rješenja, odnosno da se domaća proizvodnja koliko-toliko dovede u ravnopravan položaj sa visokosubvencionisanim proizvodima iz EU", ističe on.
Prema njegovim riječima, mljekari su spremni da svi izađu na terminale, a za sada su organizovana dežurstva tokom kojih se kontroliše ulaz i izlaz mlijeka i mliječnih proizvoda.
"Nismo svi na terminalima, jer farmeri imaju posla i moraju ga obavljati i ne bi ni bilo logično da su svi na carinskim terminalima", naveo je Usorac.
Usorac je podsjetio da je u petak, 14. novembra, održan sastanak sa ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Stevom Mirjanićem, koji je podržao zahtjeve mljekara.
Mljekari iz Republike Srpske i federacije BiH blokirali su pet carinskih terminala u BiH od srijede, 12. novembra, tražeći uvođenje prelevmana od 0,72 KM po litru na uvoz mlijeka iz EU.
Najaktuelnije vijesti pratite na našoj Facebook stranici - MONDOBIH, kao i na Twitteru @MondoBH.