Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača- mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac izjavio je danas da se nastavlja blokada carinskih terminala,
Ponovio je da nisu zadovoljni odlukama Savjeta ministara BiH u vezi s njihovim zahtjevima da se spriječi, smatraju, prekomjerni uvoz mlijeka u BiH, te da bi im se danas na carinskim terminalima trebali prudužiti i predstavnici udruženja živinara, ribara i voćara u RS.
"Sutra ćemo održati sjednici Upravnog odbora svih udruženja i nakon toga iznijeti naše dalje zahtjeve i korake koje ćemo preduzimati", rekao je Usorac, prenosi agencija Fena.
Potvrdio je da dosad nisu zaustavili nijedan kamion s mlijekom i mliječnim proizvodima iz Evropske unije, a zbog kojih su i 12. novembra odlučili se na blokadu carinskih terminala, jer smatraju da se prekomjerno uvoze u BiH i "guše" domaću proizvodnju.
"Što se tiče mlijeka, zaustavljali smo kamione i radilo se o mlijeku u prahu i surutki i maslacu biljnog porijekla i pošiljke smo pustili. Znaju oni za blokadu i uglavnom nema uvoza. Imamo dojava da su prošvercovana dva šlepera, ali to ćemo provijeriti preko inspekcijskih službi", tvrdi on.
Podršku mljekarima prije dva dana dali su i uzgajivači svinja u RS.
Savjet ministara BiH je jučer, sugerišući se na ranije zahtjeve mljekara, iskazalo apsolutno razumijevanje za nezadovoljstvo i težinu položaja proizvođača mlijeka i mliječnih proizvoda u BiH.
Kako je saopšteno, razmotrilo je i dosadašnje analize uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda, koje ukazuju da nije registriran prekomjeran uvoz ovih proizvoda iz Europske unije u BiH u ovoj godinu u odnosu na godinu ranije.
Savjet ministara BiH pozvalo je sva nadležna tijela u BiH da, u koordinaciji s Ministarstvom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dodatno i detaljno razmotre postojanje pravne osnove za aktiviranje procedure zaštite domaće proizvodnje definisane Odlukom o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i Odlukom o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzacijske dažbine, te da o nalazima i mogućim rješenjima informiraju Savjet ministara BiH u najkraćem roku.
Pozivaju se i sva nadležna ministarstva i upravne organizacije u BiH da se maksimalno angažiraju na osiguranju novih tržišta za mlijeko i mliječne proizvode iz BiH, a posebno kada je riječ o tržištima Republike Turske,
Ruske Federacije i zemalja Srednje Azije, kao i omogućavanju veće participacije ove kategorije proizvoda iz BiH na tržištima zemalja CEFTA-e.
Zadužena je Uprava za indirektno oporezivanje BiH da nastavi obavljati pojačanu inspekcijske kontrole uvoza mlijeka i mliječnih proizvoda na graničnim prijelazima, te da nastavi provoditi naknadnu kontrolu uvoznika mlijeka i mliječnih proizvoda, naročito uvozne cijene, količine,kao i carinskog evidentiranja ove kategorije proizvoda.