Požar koji je izbio kod mesta Ljubinje u istočnoj Hercegovini nastavio je da se širi velikom brzinom, pa su ugrožene i kuće. Gori i na području Cetinja - od Velestova do Gornje Markovine.
Vatrogasci u istočnoj Hercegovini ulažu ogromne napore kako požar kod mesta Ljubinje ne bi ugrozio kuće i prerastao u katastrofu, javljaju lokalni mediji u BiH.
Različiti izvori navode da se požar proširio na površinu od 20, 30 kilometara, pri čemu uglavnom gori nisko rastinje na krševitom tlu. Ipak, tri sela u ljubinjskoj opšini već su ugrožena.
Komandant lokalne vatrogasne stanice situaciju je opisao kao katastrofalnu, prenela je Fena.
"Situacija je katastrofalna. Gore šuma i nisko raslinje. Vetar je počeo da duva što dodatno otežava gašenje i rasplamsava vatru", izjavio je Miodrag Ilić, komandant lokalne vatrogasne stanice u Ljubinju.
Slabo opremljeni vatrogasci, koji nemaju niti dovoljno naprtnjača za vodu, uz to što pokušavaju da spreče napredovanje vatre prema selima, nastoje da brane i crtu prema magistralnom putu koji vodi ka Trebinju i koji je u letnjim mesecima veoma prometan zbog velikog broja turista, koji tuda putuju za Dubrovnik i Herceg Novi.
Vatrogasci iz Trebinja, koji su najbliži tom požarištu, nisu u stanju da pomognu kolegama iz Ljubinja jer se već danima i sami bore s vatrom koja je izbila u nekoliko delova te opštine.
GORI I NA CETINJU
Na području Cetinja požari su su trenutno aktivni od Velestova do Gornje Markovine, a ponovo su se pojavili i na Kopitniku i Garaču gde su bili ugašeni.
"Sve ekipe vatrogasaca su danonoćno na terenu, a zbog jakog vetra požar se širi prema Čevu i Lastvi Čevskoj, tako da se sada brane kuće i na tom području", rekao je načelnik Službe, Saša Zuber.
On je naveo da je požar proteklih dana ugrozio oko 50 kuća na potezu Bajramovica - Velestovo, ali su sve odbranjene.
Naglasio je da su se u jednom trenutku požari protezali u dužini od oko 20 kilometara.
Zuber je kazao da se požar brzo širio zbog nepovoljnih vremenskih prilika, visokih temperatura i jakog vetra, ali da sve cetinjske vatrogasne ekipe daju sve od sebe da se ih ugase. Veliki problem prilikom intervencija stvara i nepristupačan teren.
Zuber se nada da će ekipe uspeti da obuzdaju vatrenu stihiju koju je, smatra, izazvao ljudski faktor, nesmotrenim paljenjem sitnog rastinja.
Kako se navodi, za lica koja izazovu požar, namerno ili iz nehata, zakonom su propisane kazne od šest meseci do 12 godina zatvora, u zavisnosti od posledica po živote i imovinu ljudi.