• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pšenica odlično rodila

Privodi se kraju žetva pšenice, rod odličan.

 Pšenica odlično rodila Izvor: MONDO

Žetva pšenice u Srbiji završena je na 90 odsto zasejanih površina, prosečan rod je iznad očekivanog i izvesno je da će biti izmedju 4,3 i 4,5 tona po hektaru, izjavio je direktor Fonda za žito Vukosav Saković.

Ukupan rod iznosiće oko dva miliona tona, a žita će, uz prelazne zalihe od 330.000 tona, biti dovoljno za podmirenje domaćih poteba, ali i za izvoz, rekao je on agenciji Beta.

Saković je naveo da je veliki prinos, iako je prošle godine zasejano samo 462.000 hektara, posledica povoljnih vremenskih uslova, ali i povećane primene agrotehničkih mera, koju su koristili poljoprivrednici podstaknuti prošlogodišnjim visokom cenama pšenice.

Prema njegovim rečima, izvoz žita se trenutno ne isplati zbog niske cene na svetskom tržištu.

Rekordan ovogodišnji rod, posebno u Evropi, već je doveo do pada cene pšenice, koja se u okolnim državama prodaje za 12 do 14 dinara po kilogramu, dok se u Srbiji žito otkupljuje po cena od 14 do 16,5 dinara, naveo je Saković.

On je precizirao da se ove godine očekuje rekordan rod pšenice u svetu od 650 miliona tona, što je za 50 miliona tona više nego lane.

Direktor Fonda za žito je uzdržan u prognozi koliko bi žita zaista moglo da se izveze iz Srbije u ovoj godini, iako se očekuje višak od 600.000 tona.

Saković je posavetovao poljoprivrednike da prodaju svoju pšenicu i ne skladište je, ukoliko budu dobili ponudu od 16 ili više dinara za kilogram.

Realna cena pšenice kojom bi trebalo da budu zadovoljni i proizvodjači i trgovci je 16 dinara po kilogramu, smatra Saković.


On je rekao da bi u Srbiji godišnje trebalo posejati od 500.000 do 600.000 hektara žita, što je sasvim dovoljno i za podmirenje domaćih potreba i za izvoz.

(Beta/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE