• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Povećana stopa doprinosa na bruto platu

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima.

 Povećana stopa doprinosa na bruto platu Izvor: MONDO

Zakonom o izmjenama i dopunama zakona o doprinosima predložena je ukupna zbirna stopa doprinosa na bruto platu u RS sa 28 odsto povećana na 30,6 odsto.

Zakon je podržalo 49 narodnih poslanika, 19 poslanika je bilo protiv, dok je šest poslanika bilo uzdržano.

Od ukupne zbirne stope doprinosa na bruto platu u RS, doprinos za PIO povećan je sa predloženih 16 na 17 odsto, za zdravstveno osiguranje sa 10 na 11,5 odsto, za dječiju zaštitu sa 1,30 na 1,40 odsto, dok je doprinos za osiguranje od nezaposlenosti ostao 0,70 odsto.

Vlada je prihvatila Amandman SNSD-a na član 6 ovog zakona koji u cjelini i sadrži rješenja koja su usvojena u Zakonu.

Obrazlažući zakon, ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da se pri obračunu doprinosa i poreza na dohodak omogućava prelazak na model bruto plate u RS.

Džombić je rekao da su razlozi za prelazak na model obračuna bruto plate sadržani u potrebi stvaranja ekonomske podloge za reformu PIO i zdravstvenog osiguranja, uspostavljanja prirodnih tržišnih suprotnosti države, poslodavaca i sindikata, kompatibilnosti sa poslovnim okruženjem i smanjenja utaje doprinosa i poreza.

On je rekao da je Vlada prihvatila inicijativu Saveza sindikata RS i Privredne komore RS da se doprinosi plaćaju na stvarno isplaćene plate, a ne na najnižu osnovicu kako je do sada bilo propisano koja ne može biti manja od 50 odsto prosječno isplaćene plate u RS.

Džombić je rekao da je stav Ministarstva finansija RS da nije moguće ukidanje ili smanjenje stope doprinosa na isplaćene penzije od 3,75 odsto za zdravstveno osiguranje.

"Na taj način bi došlo do još većeg smanjenja doprinosa za penzionere koji su inače najveći korisnici usluga zdravstvene zaštite“, istakao je Džombić, navodeći kao primjer da je prosječna mjesečna uplata doprinosa za zdravstvo po penzioneru u 2007.godini bila 9,18 KM, a da je trošak njihovog liječenja iznosio 73,66 KM.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj zatražio je da se ukine stopa doprinosa na isplaćene penzije od 3,75 odsto za zdravstveno osiguranje penzionera.

"Ovaj namet na našu ionako malu penziju nemaju penzioneri iz našeg okruženja koji su u svojim državama radom stekli pravo na doživotnu penziju i doživotnu besplatnu zdravstvenu zaštitu“, istakao je Rakulj.

Rakulj je apelovao da se pod hitno preispita Zakon o PIO, posebno posljednje promjene koje su "stvorile uslove da mladi ljudi u privatnom sektoru sa 20 godina staža traže i odlaze u boračku penziju".

"Taj zakon se mora hitno mijenjati jer se uveliko zloupotrebljava i opterećuje budžet RS“, naglasio je Rakulj, dodajući da prosječna penzija u RS iznosi 333 KM.

Poslanik SNSD-a Perica Rajčević rekao je da je poslanički klub ove stranke predložio amandman kojim će stopa doprinisa za PIO iznositi 17 odsto, za zdravstvo 11,5 odsto i dječiju zaštitu 1,4 odsto.

Poslanik SDS-a Slaviša Mrkajić tvrdi da će aktuelna Vlada RS "ostati upamćena po nametanju obaveza privredi RS“, navodeći da su povećane kamatne stope za kredite iz Investicione razvojne banke RS za jedan odsto, zbog povećane vrijednosti evra.

Ministar finansija RS Aleksandar Džombić opovrgao je Mrkajićeve navode, ističući da su kamatne stope na kredite iz Investiciono-razvojne banke RS u prosjeku povećane za svega 0,03 do 0,5 odsto i da su najniže kamatne stope na kredite u okruženju.

Poslanik PDP-a Branislav Borenović zatražio je detaljniju analizu o efektima i posljedicama ovog zakona na privredu i plate zaposlenih u RS.

Borenović smatra da ukupna stopa doprinosa na bruto platu ne može biti veća od dva odsto u odnosu na 28 odsto kako je to bilo i predloženo u zakonu.

Poslanik SDS-a Lazo Marić rekao je da će na osnovu ovog zakona poslodavac na bruto platu od, na primjer, 1.200 KM plaćati 13,20 KM više za doprinose.

Poslanik Srpske radikalne stranke RS Milanko Mihajlica smatra da Vlada RS nema jasnu strategiju oporavljanja privrede u RS.

Mihajlica se založio za potrebu da se u RS rasteretiti privreda, a sa druge strane da se izađe u susret opravdanim zahtjevima radnika, penzionera i poslodavaca.

Poslanik Stranke za BiH Muharem Murselović rekao je da ga zanima koji je krajnji rezultat povećanja ukupne stope doprinosa na bruto platu sa 28 na 30,6 odsto u vremenu teške globalne ekonomske krize koja neće mimoići ove prostore.

Džombić je rekao da je za Vladu prihvatljiv amandman SNSD-a jer se na taj način preusmjerava dio sredstava koji je sa 10 odsto smanjen na osam odsto u prethodno usvojenom Zakonu o porezu na dohodak na poboljšanje uslova penzionog i zdravstvenog sistema. (Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE