• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

G8 usvojio plan smanjenja emisije ugljen-dioksida

Grupa osam najrazvijenijih država sveta (G8) na Hokaidu usvojila plan smanjenja emisije ugljen-dioksida (CO2) za 50 odsto do 2050

 G8 usvojio plan smanjenja emisije ugljen-dioksida Izvor: MONDO

Grupa osam najrazvijenijih država sveta (G8) je na samitu, na japanskom ostrvu Hokaidu, usvojila plan smanjenja emisije ugljen-dioksida (CO2) za 50 odsto do 2050., čime je učinjen korak napred u borbi protiv globalnog zagrevanja, ali je ipak izbegnuto određivanje strogih kratkoročnih ciljeva.

Članice G8 - SAD, Japan, Nemačka, Rusija, Francuska, Velika Britanija, Kanada i Italija - takođe su pozvale velike svetske privrede da se pridruže naporima za obuzdavanje potencijalno opasnog rasta temperature vazduha u svetu, objavljeno je na Internet sajtu "Jahu njuz".

"Države članice G8 su zajednički došle do zaključka da smanjenje emisije CO2 od najmanje 50 odsto do 2050. treba da predstavlja globalni cilj", izjavio je japanski premijer Jasuo Fukuda, koji je i objavio vest o postignutom dogovoru.

U saopštenju za štampu "osmorke", povodom postizanja sporazuma o klimatskim promenama, navodi se da "lideri G8 potvrđuju spremnost da predvode borbu protiv klimatskih promena i ističu da je veća posvećenost i aktivnost svih velikih ekonomija od presudne važnosti u toj borbi".

"Odlučni smo da ostvarimo stabilizaciju količine štetnih gasova u atmosferi, što može da se postigne samo uz zajedničku odlučnost velikih privreda da uspore i zaustave rast emisije CO2 ", navodi se u saopštenju.

Lideri G8 su takođe prepoznali važnost uloge obnovljivih izvora energije u borbi protiv klimatskih promena i u smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva, a takođe su istakli važnost održive proizvodnje i upotrebe biogoriva, saopšteno je na samitu, koji se održava od 7. do 9. jula u japanskom turističkom centru Tojako.

"Grupa osam shvata da sve veći broj zemalja izražava interesovanje za nuklearnu energetiku u sklopu borbe protiv klimatskih promena i ponavlja da su neširenje nuklearnog oružja i nuklearna bezbednost glavni principi za upotrebu te vrste energije u mirnodopske svrhe", objavljeno je u Japanu.

SAD su pozdravile postizanje dogovora, za koji kažu da je u skladu sa njihovim stavom da sve velike privrede, uključujući Kinu, Indiju i druge, treba da učestvuju u smanjenju emisije CO2.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je takođe izrazila zadovoljstvo naporima Grupe osam u borbi protiv klimatskih promena, kao i rastućih cena hrane i energenata.

Merkelova je nakon sastanka sa predsednikom SAD DŽordžom Bušom izjavila da je "veoma zadovoljna" uspehom G8 u pregovorima o klimatskim promenama.

Japanska glasila su dogovor o smanjenju emisije CO2 nazvala "velikim korakom napred".

"Dobijanje pozitivne reakcije od SAD u postizanju zajedničkog dugoročnog cilja je veoma značajno", objavljeno je danas na naslovnoj strani lista "Jomiuri Šimbun".

Ekološke organizacije su, međutim, kritikovale dogovor, uz objašnjenje da ne predstavlja veći napredak u odnosu na saopštenje sa prošlogodišnjeg samita G8.

"Tako mali napredak nakon čitave godine ministarskih sastanaka i pregovora ne predstavlja samo propuštenu priliku, već i opasan podbačaj u odnosu na mere neophodne da se ljudi i priroda zaštite od globalnog zagrevanja", izjavila je direktorka Globalne klimatske inicijative u sklopu Svetskog fonda za prirodu, Kim Karstensen.

Stručnjak za klimu iz ekološke organizacije "Grinpis", Danijel Mitler, kritikovao je dogovor rečima: "Umesto zaštite životne sredine, svet je dobio samo lepe reči. Ako to predstavlja korak napred, nećemo uspeti da na vreme sprečimo klimatsku katastrofu."

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE