• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zimbabve: Počeli razgovori Mugabea i opozicije

Partija ZANU-PF predsednika Roberta Mugabea i Pokret za demokratske promene (MDC) počeli su razgovore o okončanju političke krize u Zimbabveu.

 Zimbabve: Počeli razgovori Mugabea i opozicije Izvor: MONDO

Partija ZANU-PF predsednika Roberta Mugabea i opozicioni Pokret za demokratske promene (MDC) počeli su u četvrtak u Južnoj Africi preliminarne razgovore o okončanju političke krize u Zimbabveu, rekao je jedan opozicioni izvor.

"Naš tim je u Južnoj Africi, gde će, počevši od danas, imati preliminarne razgovore sa ZANU-PF. To znači da se nešto dešava. Ovo nisu stvarni razgovori, već preliminarna diskusija o tome na šta će razgovori biti fokusirani", rekao je taj izvor.

On je dodao da će se, verovatno, razgovarati o problemu nasilja i od "tih razgovora zavisi da li će MDC odlučiti da stupi u pune pregovore... Takođe, treba da se saglasimo o samom programu razgovora".

Obe strane su bile pod velikim međunarodnim pritiskom da započnu pregovore, posle Mugabeovog reizbora 27. juna, koji je međunarodna zajednica osudila.

MDC, koji je bojkotovao drugi krug predsedničkih izbora zbog nasilja nad njegovim pristalicama, u kome je, kako su saopštili pobinulo 103 ljudi, do sada je odbijao pregovore.

Ta partija je saopštila da pregovori neće biti nastavljeni sve dok se nasilje ne okonča i Mugabe ne prihvati rezultate prvog kruga predsedničkih izbora u martu, na kojima je pobedio njen lider, Morgan Čangiraj.

Evropski parlament zatražio je danas da se vladi predsednika Zimbabvea Roberta Mugabea uvedu oštrije sankcije i pozvao je međunarodnu zajednicu, uključujući i afričke zemlje, da ne priznaju njegov reizbor.

Za to je glasao 591 evropski poslanik, dok je samo osam bilo protiv.
Oni su tražili da zemlje EU usvoje nacrt za primenu novih sankcija protiv Mugabeove vlade, kao i da preduzmu dodatne mere kojima će odvratiti evropske kompanije od poslovnanja sa Zimbabveom.

Evropski parlament je, takođe, naglasio da 27-člana unija treba da izvrši pritisak na UN da Zimbabveu uvedu sankcije, koje će uključiti i embargo na uvoz oružja.

U rezoluciji evropskih poslanika traži se od vlada EU da "pooštre i prošire" ciljane sankcije protiv članova Mugabeove vlade i "drugih odgovornih lica zbog dubokog narušavanja ljudskih prava".

Oni su naglasili da "izbori od 27. juna ne mogu biti smatrani legitimnim" i, s tim u vezi, pozvali su afričke zemlje da zabrane učešće Zimbabveu na regionalnim sastancima, kao i da vrše pritisak na Mugabea "sve dok ne budu održani fer i slobodni izbori".

Mugabe je 27. juna održao drugi krug predsedničkih izbora na kojima je bio jedini kandidat, jer se njegov rival, lider opozicionog Pokreta za demokratske promene, Morgan Čangiraj povukao iz izborne trke zbog nasilja, koje je ZANU-PF predsednika Zimbabvea vršio nad pristalicama opozicije.

Čangiraj je pobedio u prvom krugu predsedničkih izbora u martu, ali mu prosta većina nije bila dovoljna da postane predsednik.

Evropski parlament je naveo da bi nove mere, takođe, trebalo da "imenuju i postide" poslovne ljude koji finansiraju Mugabeov ZANU-PF, kao i banke koje odobravaju zajmove i investicije Mugabeu.

Rezolucijom evropskog parlamenta takođe se zahteva veći angažman UN, koje bi trebalo zajedno sa Južnom Afrikom da preuzmu ulogu posrednika između Mugabea i Čangiraja.

Lider Liberalnih demokrata u evropskoj skupštini, Grejm Votson rekao je da se "neki čude zašto Međunarodni sud pravde još uvek nije izdao nalog za Mugabeovo hapšenje".

Poslanici su, s druge strane, upozorili da EU treba da spremi paket pomoći za Zimbabve, ukoliko bi Čangiraj bio u mogućnosti da preuzme vlast posle eventualnog formiranja jedinstvene vlade.

(www.mtsmondo.com/Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE