• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slijepom mišu vraćen vid

Britanski istraživači uspjeli su da vrate vid potpuno slijepom mišu, dajući mu injekcije sa ćelijama osjetljiivm na svjetlost direktno u oči.

 Slijepom mišu vraćen vid Izvor: MONDO

Naučni tim sa Univerziteta Oksford saopštio je da bi ova tehnika mogla da se primijeni kod ljudi koji pate od degenerativne bolesti očiju.

Slični rezultati prethodno su ostvareni u radu sa miševima koji su patili od noćnog sljepila.

Stručnjaci kažu da ovo istraživanje brzo napreduje, ali da još nije izvjesno kakav je kvalitet obnovljenog vida.

Naučnici su koristili potpuno slijepe miševe, koji nisu mogli da razlikuju svjetlost i mrak. Oni su im ubrizgali ćelije koje se razvijaju u gradivne jedinice mrežnjače kada se nađu u oku.

Dvije sedmice poslije davanja injekcija mrežnjača se formirala, navodi se u rezultatima prezentovanim u žurnalu "Postupci Nacionalne akademije nauka", prenio je Bi-Bi-Si.

"Stvorili smo kompletnu strukturu. U suštini, ovo je prvi dokaz da možemo da rekonstruišemo sloj osjetljiv na svjetlo kod potpuno slijepog miša", izjavio je profesor Robert Meklaren, učesnik istraživanja.

Ranije je bilo uspjeha u liječenju miševa sa djelimično oštećenom mrežnjačom. Profesor Meklaren kaže da je ovo poput "obnavljanja kompletnog kompjuterskog ekrana, umjesto pojedinačnih piksela".

Profesor Pit Kofi sa Oftamološkog instituta na Univerzitetskom koledžu u Londonu rekao je da su ova saznanja važna zato što se odnose na "klinički najrelevantnije i najozbiljnije slučajeve sljepila".

On je dodao da je potrebno dodatno testirati kvalitet ponovo stečenog vida na ovaj način, pošto skeniranje mozga i testovi osjetljivosti na svjetlost nisu dovoljni.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE