• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jakuze pokrenule časopis za gangstere

Članovi najmoćnije japanske kriminalne organizacije-jakuze, dobili glasilo, sa logom organizacije, u obliku dijamanta, otštampanim na naslovnici.

 Jakuze pokrenule časopis za gangstere Izvor: MONDO

Kako prenose japanski mediji, prvi broj ovog magazina, pod naslovom "Jamagući-gumi Šinpo", ili "Gazeta klana Jamagući" , izašao je nedavno, mada se ne zna tačno kada, jer kako se i moglo pretpostaviti, nije bilo reklamne kampanje.

Časopis se ne može naći na kioscima, a ne postoji ni mogućnost pretplate. Ipak, blizu 28.000 članova dobilo je prvi broj čiji uvodni članak potpisuje šef organizacije, Kenići Šinoda, koji mlade generacije jakuza podsjeća da su tradicionalne vrijednosti, kao što su odanost i disciplina, decenijama činile snagu japanskog podzemlja.

Poput direktora neke kompanije, glavni "bos" ističe da su nastupila teška vremena jer je samo prošle godine organizacija izgubila 3.300 članova, i da japanska mafija ne smije da se uljujkuje na lovorikama slave ukoliko želi da unaprijedi poslove i uveća profit.

Magazin, štampan na osam stranica, bavi se i nekim zabavnijim temama kao što su tradicionalna japanska haiku poezija i misaone igre na tabli poput igre go i japanskog šaha (šogi). Tu je i neizostavna rubrika "Pipl" u kojoj su čitaoci mogli da pročitaju detalje sa nedavnih partija ribolova glavešina klana.

Kao i italijanska mafija ili kineske trijade, jakuze imaju širok dijapazon aktivnosti, od kocke preko prostitucije i reketiranja do šverca i preprodaje droge. Svoje poslove su vremenom proširili i na područje finansija i nekretnina.

Organizacije jakuza zvanično nisu zabranjene, a njihove aktivnosti su dugo bile tolerisane. Proteklih godina, međutim, došlo je do pooštravanja zakona protiv organizovanog kriminala i japansko podzemlje se sve češće nalazi na udaru policije.

"Svjesni su da im je danas teže da posluju zbog primjene strožih zakona koji ih sprječavaju da otvore račun u banci ili da potpišu ugovore o kupoprodaji nekretnina", kazao je jedan policajac listu "Mainići šinbun".

Od prije nekoliko godina, broj jakuza je počeo da se smanjuje za oko 7.000 godišne. Prema zvaničnim podacima japanske policije, kriminalne strukture na arhipelagu još uvijek broje više od 63.000 ljudi.

Klan Jamagući, sa sjedištem u lučkom gradu Kobeu, je trenutno najveća organizacija jakuza i predstavlja oko 40 odsto japanskog organizovanog kriminala.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE