• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gasprom: Južni tok nastavlja po planu

"Gasprom" saopštio da će se izgradnja Južnog toka nastaviti po planu i u potpunoj saglasnosti sa lokalnim zakonima i međunarodnim standardima.

 Gasprom: Južni tok nastavlja po planu Izvor: MONDO

Kako je saopšteno Tanjugu iz "Gasproma", sadržaj međudržavnih ugovora koji se odnose na Južni tok godinama je dostupan javnosti, zbog čega su u toj kompaniji "iznenađeni i razočarani" što je Evropska komisija izrazila zabrinutost oko realizacije tog projekta tek sada, nakon što su radovi počeli.

Zamjenik generalnog direktora za unutrašnje energetsko tržište u Evropskoj komisiji Klaus Diter Borhart rekao je u sredu u Briselu, na konferenciji o Južnom toku, da su bilateralni ugovori koje je ruski "Gasprom" zaključio sa zemljama uključenim u Južni tok, među kojima je i Srbija, protivni propisima EU i da o njima te zemlje moraju ponovo da pregovaraju.

Kako navode iz "Gasproma", standardna je praksa da se velike prekogranične investicije podrže međudržavnim ugovorima kako bi se obezbjedila pravna sigurnost i stabilnost za investitore.

"Mi nismo potpisnici ovih ugovora, ali njihov sadržaj je već godinama dostupan javnosti i zato smo iznenađeni i razočarani da je Komisija izrazila svoju zabrinutost tek sada, nakon što su radovi na izgradnji gasovoda već počeli. Ovaj neugodan tajming je još manje razumljiv ako se uzme u obzir da je Južnom toku dodijeljen status nacionalnog prioriteta u nekoliko zemalja članica EU", navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodaje i da preostala regulatorna pitanja koja se tiču primene energetskog zakona EU mogu biti razjašnjena paralelno sa izgradnjom.

"Mi smo sada postigli dogovor sa EU regulatornim telima o gasovodu OPAL, koji predstavlja kopneni dio Sjevernog toka. Vjerujemo da je moguće iskoristiti iskustva stečena u ovom oduženom procesu kako bi se brzo ustanovio funkcionalan regulatorni okvir za kopneni dio Južnog toka", zaključuje se u saopštenju.

(Tanjug, Foto: Gasporm)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE