• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Web programer otkrio američke vojne baze

Web programer i data artist Džoš Bigli predstavio na karti svijeta sve poznate američke vojne baze.

 Web programer otkrio američke vojne baze Izvor: MONDO

Američke vojne baze locirane su po čitavom svijetu a nihov tačan broj je nepoznat javnosti. Pentagon navodi kako se radi o ukupno 5.000 baza u 598 zemlja van SAD ali brojni mediji tvrde kako su te brojke netačne, prenosi Mashable.

Gdje su baze možete vidjeti i sami, ukoliko pažljivije pogledate Googl ili Bing karte. Na mjestima gdje su baze uočićete zamućene lokacije. to su tajna mjesta na svijetu a dio niih su američke vojne baze.

Tako se mapama i podacima poigrao i web programer i data artist Džoš Bigli. Njegov tekući projekt inspirisan je knjigom Trevora Paglena "Pprazne tačke na mappi" (Blank Spots on the Map), koja se bavi istraživanjem tajnih vojnih baza koje su ponekad cenzurirane na kartama.

Svoj projekt Bigle je započeo početkom novembra, prikupljajući izvještaje Ministartva odbrane SAD iz 2013. godine, popise svih nekretnina u vlasništvu Pentagona koje je su sami objavili, te neke medijske izvještaje koji su otkrivali baze.

Sve to stavio je na kompjutorsku matricu koju je koristio prethodne godine za jedan drugi projekt koji se bavio mapiranjem slika iz vazduha američkih zatvora.

Bigli je do sada pronašao koordinate za 650 baza i objavio fotografije njih 644. Ipak, nekoliko njih je i dalje zamućeno, zacrnjeno ili neprikazano.

On je modifikovao skriptu koju je napravio sa prijateljem digitalnim umjetnikom džerom Torpom, da hvata serije korodinata iz baze podataka Google i Bing mapa i automatski preuzme (capture) satelitsku sliku te tačke. Za neke neprecizne koordinate Bigli je morao da ručno pravi screenshot.

Ručni rad je bio potreban i kod tajnih baza, ili bar zvanično nepriznatih od vlade SAD. Takve su poligon CIA u Mogadišu u Somaliji, koji je otkrio nezavisni novinar Džeremi Sakil i tajna podzemna baza za dronove koju je otkrio Noa Šatman iz Wired.

Bigli je tako u mapu uključio i sliku top sikret poligona u Kataru, prije nego što ga je ministar odbrane Čak Hejgel zvanično objelodanio u četvrtak.

Objava mapa i "tajnih" podataka je otvorila i mnog bezbjednosna, pa i patriotska pitanja.

Autor je spreman na udar brojnih kritika, ali kaže da misli da ništa loše ne radi jer njegova web stranica nije objavila ništa što već prije nije objavljeno na Internetu.

Stručnjaci ističu da ako se neko u, recimo, Al kaidi bavi obevještajnim radom i on je mogao ili je već uradio ovakav "domaći zadatak", i da se tome mora prilagoditi i svaka vojska u svijetu, pa i američka.

"Mi (Google i Bing mapama gradimo obavještajne kapacitete za naše neprijatelje", kaže Patrik Pibodi iz "Computerworlda".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE