• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skandal u američkoj industriji nafte

Skandal sa seksom, drogom i podmorskim vađenjem nafte potresao je Vašington.

 Skandal u američkoj industriji nafte Izvor: MONDO

Ta mešavina nije mogla da dođe u nezgodnije vreme za one u Kongresu koji traže da se oblasti za eksploataciju nafte i gasa prošire i na američke obale i istovremeno pokušavaju da zaustave izborni juriš Demokrata koji naftnoj industriji prete novim porezima i nametima.

Istraga ministarstva unutrašnjih poslova, koje je u SAD zaduženo za nacionalne parkove, šume i vodu, o "raskalašnom" i kriminalnom ponašanju zvaničnika koji izdaju dozvole za podmorska bušenja i skupljaju takse, pogodila je zakonodavce u Vašingtonu neposredno pred glasanje o proširenju prostora ekploatacije.

"Pred počekat ove velike kongresne debate dobili smo priču strave o povredama u programima koji treba da budu ključni delovi rasprave,"
izjavio je agenciji AP demokratski senator Ron Vajden.

Dvogodišnja istraga inspektora ministarstva, koja je koštala 5,3 miliona dolara, našla je da su radnici biroa za ubiranje naknada Uprave za rude u Denveru učestvovali u zabavama, uz seks i droge, i primali poklone, aranžmane za skijanje i golf od predstavnika kompanija sa kojima su obavljali upravne državne poslove.

Istaga je obelodanila "kulturni i etički pad" zvaničnika i saučestvovanje u sukobu interesa. Između 2002. i 2006. godine, 19 radnika uprave zaduženih za naftu - gotovo trećina biroa u Denveru - primila je poklone od naftnih i gasnih kompanija, uključujući Ševron, Šel, Hes i denverski Gari-Vilijams.

Demokrate su u sredu ponudile širi predlog o bušenju od onog na koji su ranije bili spremni. Predlog bi ukinuo sve zabrane bušenja 160 kilometara od obale i dozvolio eksploataciju posle 80 kilometara od obale ako se država složi. Vode bliže od 80 kilometara bile bi i dalje zaštićene.

(Beta/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE