• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hilari Klinton zvanično šef Stejt departmenta

Bivša prva dama SAD Hilari Rodam Klinton u ponedeljak je i zvanično imenovana za novu šeficu američke diplomatije.

 Hilari Klinton zvanično šef Stejt departmenta  Izvor: MONDO

Novoizabrani predsjednik SAD Barak Obama odlučio je da nekadašnju rivalku iz trke za predsedničku nominaciju demokrata imenuje na čelo Stejt departmenta.

Ova 61-godišnja senatorka države Njujork, bila je prva dama od 1993. do 2001, koliko je njen suprug Bil Klinton proveo u Bijeloj kući kao 42. predsjednik SAD.

Porijeklom iz Ilinoisa, tada Hilari Rodam prvi put privlači pažnju javnosti 1969. kada kao prvi student drži govor u Velesli koledžu.

Godinu dana po završetku prava, 1974. seli se u Arkanzas, a potom 1975. udaje se za Bila Klintona.

Hilari Klinton 1979. postaje prva žena partner u advokatskoj firmi Rose Law, a dva puta se našla na listi od sto najuticajnijih advokata u Americi.

Bila je dva puta prva dama Arkanzasa 1979-1981. i 1983-1992. kada je Bil Klinton bio guverner te američke države.

Hilari Klinton je bila aktivna u velikom broju organizacija za brigu o djeci, kao i u odboru Vol-Marta (Wall-Mart) i drugih korporacija.

Dok je bila prva dama SAD, njena najveća inicijativa je bio plan za zdravstvenu zaštitu koji, međutim, 1994. godine nije dobio podršku Kongresa.

Narednih godina, 1997. i 1999, Klintonova je učestvovala u pokretanju više programa u oblasti zdravstvene zaštite djece i njihovog usvajanja.

Hilari Klinton je bila jedina prva dama koja je svjedočila pred sudom zbog afere "Vajtvoter" o evenutalnoj umiješanosti u finansijske malverzacije dok je Bil Klinton bio guverner Arkanzasa.

Protiv nje nikada nije podignuta optužnica ni u toj kao ni tokom drugih istraga o periodu dok je njen muž bio u administraciji.

Bračni život Klintonovih bio je u centru pažnje svjetske javnosti 1998. godine nakon što je otkrivena veza Bila Klintona i stažistkinje u Bijeloj kući Monike Luinski.

Po odlasku u Njujork, Klintonova je 2000. godine izabrana za prvu ženu senatora države Njujork, a to je bilo i prvi put da se neka prva dama SAD na taj način angažuje.

U Senatu je u početku podržavala administraciju Džordža Buša u nekim spoljnopolitičkim pitanjima, uključujući i Rezoluciju o ratu u Iraku.

Kasnije mijenja mišljenje i počinje da kritikuje način vođenja tog rata, kao i većinu odluka sada već odlazeće administracije.

Klintonova je 2006. ponovo izabrana za senatora, a ove godine osvaja najveći broj glasova koji je ikada neka žena pretendent za predsjedničkog kandidata osvojila u američkoj istoriji.

Međutim, nakon duge kampanje, izgubila je trku sa senatorom Barakom Obamom koji je od juna kandidat za predsjednika.

Hilari Klinton odlučuje da podrži Obamu i učestvuje u njegovoj kampanji.

Ubrzo nakon pobede Obame na izborima, 4. novembra, počela je da se pominje kao moguća nova šefica američke diplomatije.

Odlazeća američka državna sekretarka Kondoliza Rajs ocenila je u ponedeljak da će Hilari Klinton "doneti ogromnu energiju, inteligenciju i veštinu".

Rajsova je ocijenila da će Klintonova predstavljati "izvor inspiracije za veliki broj ljudi, ne samo za žene".

"Znam da će ona donijeti ogromnu energiju, inteligenciju i kompetenciju", rekla je Rajsova na konferenciji za novinare sa britanskim ministrom spoljnih poslova Dejvidom Milibandom u Londonu pre zvaničnog imenovanja Hilari Klinton za šefa Stejt departmenta.

"Mnogo je volim, teško je radila za ovu zemlju", istakla je američka državna sekretarka.

Dosadašnji američki ministar odbrane Robert Gejts ostaće na svom mestu u administraciji Obame, što je prvi takav slučaj u SAD.

Imenovanje Roberta Gejtsa zato neće morati da ponovo odobri Senat kao što je slučaj sa ostalim zvaničnicima koje je novoizabrani predsjednik imenovao.

Nekadašnji direktor CIA, ovaj 65-godišnjak došao je na mesto ministra odbrane 2006. godine posle kontroverznog Donalda Rasmfelda.

On je morao da sprovede strategiju slanja 30.000 dodatnih vojnika u Irak, početkom 2007, što je dovelo do poboljšanja situacije u toj zemlji.

Dve godine nakon dolaska u Pentagon i posle niza godina provedenih u obaveštajnoj službi, ovaj specijalista za Sovjetski Savez od sada će morati da nadgleda menjanje američkih prioriteta i usmjeravanje veće pažnje na situaciju u Avganistanu.

Poznat kao pragmatičan i cijenjen u obe američke stranke - demokratskoj i republikanskoj, Gejts se slaže sa novoizabranim predsjednikom SAD Barakom Obamom o slanju pojačanja u Avganistan, kao i o zatvaranju zloglasnog zatvora u Gvantanamu gdje se neograničeno dugo drže stranci osumnjičeni za terorizam.

Gejts i Obama nemaju, međutim, iste stavove po pitanju brzine povlačenja vojske iz Iraka. Oprezan, sadašnji šef Pentagona često je izražavao protivljenje rigidnom kalendaru za povlačenje vojnika iz Iraka, dok se Obama zalaže da to bude obavljeno u roku od 16 meseci.

Stručnjaci ukazuju da bi Gejts mogao da ostane na čelu Pentagona samo godinu dana kako bi olakšao proces preuzimanja vlasti.

Bivši komandant snaga NATO u Evropi Džejms Džons imenovan je za savjetnika za nacionalnu bezbednost, guvernerka Dženet Napolitano za sekretarku za unutrašnju bezbjednost, a Erik Holder za ministra pravde.

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE