• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Ružičasti" dolari odlaze iz Kalifornije

Sve voše homoseksualnih parova odlazi u zemlje gdje je istopolni brak dozvoljen. S njima odlazi i njihov novac...

 "Ružičasti" dolari odlaze iz Kalifornije Izvor: MONDO

Američka savezna država Kalifornija zabranila je početkom novembra dalje sklapanje brakova medju homoseksualcima, pa je "gej" populacija sada primorana da odlazi u Masačusets i Konektikat, jedine članice američke federacije koje još dozvoljavaju istopolne brakove, što za te države predstavlja značajan, dodatan izvor prihoda.

"Strejt" osobe odlažu vjenčanja za bolje dane, kad prodje ova pogubna ekonomska kriza, dok su homoseksualci i lezbejke svjesni da moraju da požure prije no što se i Masačusets i Konektikat ne predomisle.

Kriza, naravno, utiče i na njih - vjenčanja se, doduše, ne odlažu, ali su daleko skromnija nego što su dosad bila.

Anđela Fišer i Tami Šmit, koje su planirale da se venčaju u Kaliforniji, s obrizom na nedavnu zabranu istopolnih vjenčanja, otišle su u Konektikat i tamo ostavile svoje "ružičaste dolare".

One su se vjenčale u Ujedinjenoj Hristovoj crkvi (ujedinjene četiri protestantske crkve) u Hartfordu, u Konektikatu, gdje su organizovale svadbeni ručak za prijatelje u lokalnom restoranu i provele nedjelju dana u lokalnom hotelu.

"Gubitak za Kaliforniju biće dobitak za Konektikat i Masačusets", izjavila je Rojters Li Badžet, ekonomista sa Instituta za homoseksualne i lezbejke strateške studije u Masačusetsu.

Prema njenom mišljenju, loša ekonomska situacija neće smanjiti broj "gej" brakova.

"Moje mišljenje je da 'gej' osobe ne shvataju pravo na vjenčanje kao nešto što će uvijek moći da ostvare, jer su svjesni mogućnosti da im to pravo može jednoga dana biti oduzeto. Zato neće čekati, već će se odmah vjenčati", izjavila je Badžetova.

U studiji, koju je objavila u julu, ona je navela da će prema podacima do kojih je ona došla, u naredne tri godine, oko 32.200 "gej" parova otputovati iz drugih američkih država u Masačusets da bi se vjenčali.

Prevedeno u američke dolare, to znači da će Masačusets dobiti 330 novih radnih mjesta i 111 miliona dolara prihoda.

Masačusets je, inače, prva američka država koja je 2004. godine legalizovala brakove medju osobama istog pola.

Ona predvidja da će u istom tom periodu sličnu dobit imati i Konektikat, koji je 12. novembra legalizovao istopolne brakove.

"Dobit bi mogla da bude i veća s obzirom da je u Kaliforniji sada zabranjeno sklapanje istopolnih brakova", dodala je ona.

Drugo odredište "gej" parova je Kanada gdje je sklapanje istopolnih brakova dozvoljeno.

Prema navodima Boba Viteka, direktora firme "Vitek-Koum komunikacije", marketinške kompanije specijalizovane za istraživanje gej tržišta, "strejt" Amerikanci sve više stežu kaiš, dok homoseksulaci i lezbejke i dalje imaju više para na raspolaganju.

Rezultati do kojih je došla ta marketinška kompanija pokazuju da homoseksulci uglavnom nemaju djecu (rijetko ih usvajaju) i zato imaju manje porodičnih troškova, dok lezbejke troše mnaje para na odlazak u restorane.

Moć takozvanih "ružičastih dolara" je veoma velika. Procenjuje se da u Americi "gej" populacija broji 15,7 miliona, što čini pet odsto ukupnog stanovništva SAD. Oni godišnje troše oko 724 milijardi dolara.

Taj broj iz godine u godinu sve više raste, pa se očekuje da će kroz tri godine u Americi biti 16,3 miliona "gej" osoba, koje će godišnje trošiti 835 milijardi dolara.

Od 2004. godine, kada je sklopljen prvi istopolni brak u Masačusetsu, do danas, 11.000 homoseksualca i lezbejki tamo je izreklo sudbonosno "da".

To znači da se u toj državi godišnje sklopi 1.500 istopolnih brakova, odnosno gej brakovi čine četiri odsto uopšte sklopljenih brakova u Americi.

Iako Masačusets važi za "top gej destinaciju", brakove sklopljene u toj državi priznaju samo još dvije američke države - Njujork i Rod Ajlend.

Organizacija pristalica i branilaca homoseksualaca i lezbejki, uz čiju pomoć su i legalizovani istopolni brakovi u Masačusetsu, želi da poveća broj savezni američkih država koje bi priznavale "gej" brakove bar još do 2012. godine, a najviše šansi za to ima u Mejnu, Vermontu i Nju Hempširu, gde već postoji izvjesan vid zakonskog priznanja istopolnih brakova. (Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE