• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslije ukrajinskog potpisa - prve isporuke kroz 36 sati

"Ukrajina je prihvatila sve uslove koje je postavila Rusija", rekao je Topolanek poslije razgovora sa Timošenkovom.

 Poslije ukrajinskog potpisa - prve isporuke kroz 36 sati Izvor: MONDO

Ukrajina je potpisala protokol o kontroli tranzita ruskog gasa za evropske zemlje preko Ukrajine, izjavila je u subotu premijerka Julija Timošenko, javila je agencija Itar-Ta s s, prenoseći da se prve isporuke očekuju kroz oko 36 sati.

Protokol su, ranije u subotu, potpisali predstavnici Rusije i Evropske unije. Kako je rekla Timošenko, ovaj protokol treba da obezbijedi nastavak isporuka ruskog gasa potrošačima u Evropi i odnosi se samo na to.

Timošenko je ovo izjavila na konferenciji za novinare poslije razgovora sa češkim premijerom i predsjedavajućim EU Mirekom Topolanekom, koji je nešto prije toga doputovao u Kijev.

Topolanek je u Kijev stigao iz Rusije, a sa sobom je ponio protokol o nadgledanju tranzita gasa iz Rusije kroz Ukrajinu koji su potpisali predstavnici Rusije i EU.

"Ukrajina je prihvatila sve uslove koje je postavila Rusija", rekao je Topolanek poslije razgovora sa Timošenkovom.

Na pitanje kada će snabdijevanje ruskim gasom biti nastavljeno, on je kazao da će Rusija, shodno sporazumu, početi da isporučuje gas kada se rasporede radni timovi zaduženi za nadgledanje protokola i da se prve isporuke očekuju kroz nekih 36 sati.

Timošenko je kazala da je Ukrajina potpisala protokol koji dozvoljava ulazak stručnjaka na teritoriju njene zemlje.

"Potpisali smo protokol koji podrazumijeva i ulazak posmatrača na rusku teritoriju, da nadgledaju isporuku gasa sa ruske strane", rekla je ona.

"Kao prvo, Ukrajina je uvijek bila pouzdan tranzitni operater gasa i nije spriječila njegov tranzit u Evropu", tvrdi Timošenko, a prenosi Itar- Tass.

"Kao drugo, Ukrajina nije neovlašćeno uzimala gas za sebe i on je u potpunosti bio isporučivan Evropi", rekla je ona nakon razgovora sa Topolanekom. "Treće, Ukrajina nije ruski dužnik i platila je (za ruski gas) za 2008. godinu cijeli iznos, do posljednje kopejke".

"Četvrto", nastavila je ona "Ukrajina je inicirala dolazak međunarodnih stručnjaka koji bi kontrolisali prenos gasa i peto bili smo i ostali smo konstruktivni u razgovorima sa Rusijom čak i prije potpisivanja gasnog, bilateralnog sporazuma za 2009. godinu, ili strateškog sporazuma na osnovu memoranduma iz oktobra 2008. godine", rekla je Timošenko.

Kako je primijetila agencija Rojters, Rusija i Ukrajina još nisu postigle sporazum o isporuci ruskog gasa Ukrajini tako da je snabdjevanje Ukrajine tim energentom i dalje obustavljeno.

Ruski premijer Vladimir Putin je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, nakon što je Rusija prethodno prije Ukrajine potpisala protokol, rekao da će transport ruskog prirodnog gasa kroz Ukrajinu biti obnovljen čim posmatrači počnu sa radom, međutim, dodao je, mogao bi ponovo biti smanjen u slučaju krađe.

"Čim kontrolni mehanizam počne da funkcioniše mi ćemo odmah ubaciti gas u sistem", rekao je Putin i dodao da će ruska strana nadgledati količinu gasa koja se isporučuje Ukrajini i koju primaju evropski potrošači.

"Ukoliko vidimo da se krađa opet dešava i dio gasa nedostaje, smanjićemo snabdijevanje za tu količinu", rekao je ruski premijer.

Putin je rekao da članice EU koje su pretrpjele štetu od prekida isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, treba da zatraže formiranje specijalnog suda koji bi se bavio tim pitanjem.

On je podsjetio da je Ukrajina potpisala Energetsku povelju, prema kojoj evropske države koje su oštećene djelovanjem ukrajinskih vlasti mogu da traže formiranje specijalnog suda.

"Ja im preporučujem da iskoriste to pravo. Čudno je da to do sada nije učinjeno", zaključio je Putin.

Isporuke ruskog gasa su u prekidu već više dana zbog rusko-ukrajinskog spora oko cene tog energenta.

Agencije podsjećaju da je rasprava između Rusije i Ukrajije oko cijene gasa s jedne, i tranzitnih taksi za prolazak tog energenta preko ukrajinske teritorije, s druge strane, rezultirala najdužim do sada prerkidom isporuka ruskog gasa u Evropu, zbog kojeg su neke fabrike u istočnom dijelu Unije stale, a stanovi ostali hladni, dok je rukovodstvo EU počelo da razmišlja o opravdanosti oslanjanja na ruske isporuke gasa.

Rusija je 1. januara obustavila isporuke gasa Ukrajini zbog nemogućnosti dvije strane da nađu zajednički jezik oko cijene gasa. Moskva, koja je dugo prodavala Kijevu gas po ceni daleko ispod tržišne, želi da Ukrajina ubuduće plaća gas po tarifi po kojoj ga plaćaju evropski potrošači, višestuko većoj od dosadašnje, dok Kijev na to ne pristaje.

Problem, međutim, nije samo bilateralan, jer Evropska unija oko četvrtine potreba za gasom podmiruje uvozom iz Rusije, a 80 odsto tog uvoza ide gasovodom kroz Ukrajinu.

Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je prošle godine rekao da situaciju najbolje oslikava činjenica da Ukrajina ruski gas plaća 179,5 dolara za 1.000 kubnih metara, dok svojim potrošačima istu količinu naplaćuje 320 dolara.

Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko je u petak, u razgovoru sa Topolanekom, izjavio i da bi podizanje cijene ruskog gasa za Ukrajinu, bez istovremenog podizanja cijene tranzita kroz ukrajinske gasovode, značilo "bankrot" za ukrajinski gasno-transportni sistem. (Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE