• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gasni sporazum pred kolapsom?

Dmitrij Medvedev je izjavio da sporazum o nadgledanju tranzita gasa kroz Ukrajinu ne može da bude primjenjen zbog kontradiktornosti u dokumentu.

 Gasni sporazum pred kolapsom?  Izvor: MONDO

Predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je danas da sporazum o međunarodnom posmatranju tranzita gasa kroz Ukrajinu ne može da bude primjenjen dok se ne razjasne kontradiktornosti u tom sporazumu.

"Mi smo prisiljeni da smatramo potpisani dokument kao nevažeći... i on neće biti sproveden sa naše strane dok ukrajinska strana ne ukloni ili na neki drugi način povuče te (sporne) odredbe", deklaracije koju je pridodala sporazumu, rekao je Medvedev.

Ukrajina je jutros potpisala sporazum o nadgledanju tranzita gasa, ali je, kako je prenio Rojters, u rukom napisanoj poruci na dokumentu zatraženo da mu bude pridodata deklaracija.

Istovremeno, međunarodni posmatrači stigli su na lice mjesta, a ruska vlada još nije dobila kopiju protokola o međunarodnom nadgledanju ruskih isporuka gasa preko Ukrajine, koji je potpisala ta zemlja, dok Češka tvrdi da je već predala potpisani dokument obema stranama.

Eksperti Evropske komisije stigli su danas u Lugansk, saopštio je Valentin Zemljanski, šef odsjeka za odnose s javnošću u ukrajinskom "Naftogasu".

Prema njegovim riječima, eksperti će posjetiti dvije mjerne stanice u Rusiji.

Četiri eksperta su stigla ranije danas u mjernu stanicu Sudža u ruskoj oblasti Kursk, dodao je Zemljanski.

U Sudžu je zapravo stigla prva grupa međunarodnih kontrolora u kojoj se nalaze predstavnici "Naftogasa" i poveća grupa ukrajinskih novinara, ukupno 50 osoba, rekao je jedan izvor agenciji Itar-Tass.

Prema istom izvoru, tri posmatrača "Naftogasa" će biti stalno prisutni u stanici, a obnova ruskih isporuka gasa započeće u prisustvu stranih kontrolora.

S druge strane, francuski i italijanski predstavnici su stigli u oblast Odese, kako bi nadgledali tranzit ruskog gasa kroz lokalnu kompresorsku.

Povodom pritužbi ruske strane da još nisu dobili kopiju protokola o nadgledanju ruskih isporuka gasa preko Ukrajine, Češka, kao predsjedavajuća Evropske unije, potvrdila je večeras da je već predala i Rusiji i Ukrajini potpisani protokol o nadgledanju tranzita ruskog gasa preko Ukrajine.

"Dokument Statut nadgledanja tranfera gasa preko Ukrajine preuzeo je u 12.15 u Briselu stalni predstavnik Ruske Federacije pri EU Vladimir Čižov a u 13.00 predstavnik Ukrajine pri EU Vsevolod Čentsov", saopštila je Češka na sajtu.

U saopštenju se upozorava da je riječ o originalnim dokumentima sa potpisima svih strana a da je dva primjerka dobio i evropski komesar za energetiku Andri Pibalgs.

Ruski Gasprom je ranije saopštio da još nije dobio kopiju sporazuma o nadzoru tranzita ruskog gasa ka drugim zemljama koji je potpisala Ukrajina. "Gasprom još nije primio nijednu verziju dokumenta koji je noćas potpisan u Kijevu", navodi se u saopštenju.

Agencija Rojters prenosi da je Gasprom u saopštenju naveo da čeka da primi faks kopije sporazuma iz Kijeva, prije nego što dozvoli posmatračima da počnu rad, kao i da će gas biti pušten čim posmatračka misija bude raspoređena.

Predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev saopštio je, takođe, da Rusija neće obnoviti isporuke gasa Evropi sve dok ne dobije primjerak protokola o postavljanju posmatrača u Ukrajini, i dok ne dođe do njihovog razmještanja.

"Pristupićemo obnavljanju isporuka samo uz dva uslova: postojanje dokumenta koji su potpisale sve strane, koji svojim tekstom odgovara dokumentu koji je usaglašen i potpisan sa Rusijom. Drugi uslov je realno prisustvo posmatrača na svim mjestima gdje se obavlja kontrola - na ukrajinskim granicama i u podzemnim skladištima gasa", rekao je Medvedev u susretu sa prvim potpredsjednikom vlade Igorom Sečinom.

Ukrajinska premijerka Julija Timošenko izjavila je da je noćas potpisan sporazum u Kijevu, gdje se ona prethodno sastala sa svojim češkim kolegom Mirekom Topolanekom, čija zemlja od 1. januara predsjedava EU.

Protokol su, ranije u subotu, potpisali predstavnici Rusije i Evropske unije. Kako je rekla Timošenko, ovaj protokol treba da obezbjedi nastavak isporuka ruskog gasa potrošačima u Evropi i odnosi se samo na to.

Timošenko je ovo izjavila na konferenciji za novinare poslije razgovora sa češkim premijerom i predsedavajućim EU Mirekom Topolanekom, koji je nešto prije toga doputovao u Kijev.

Topolanek je u Kijev stigao iz Rusije, a sa sobom je ponio protokol o nadgledanju tranzita gasa iz Rusije kroz Ukrajinu koji su potpisali predstavnici Rusije i EU.

"Ukrajina je prihvatila sve uslove koje je postavila Rusija", rekao je Topolanek poslije razgovora sa Timošenkovom.

Na pitanje kada će snabdijevanje ruskim gasom biti nastavljeno, on je kazao da će Rusija, shodno sporazumu, početi da isporučuje gas kada se rasporede radni timovi zaduženi za nadgledanje protokola i da se prve isporuke očekuju kroz nekih 36 sati.

Timošenko je kazala da je Ukrajina potpisala protokol koji dozvoljava ulazak stručnjaka na teritoriju njene zemlje.

"Potpisali smo protokol koji podrazumijeva i ulazak posmatrača na rusku teritoriju, da nadgledaju isporuku gasa sa ruske strane", rekla je ona.

"Kao prvo, Ukrajina je uvijek bila pouzdan tranzitni operater gasa i nije spriječila njegov tranzit u Evropu", tvrdi Timošenko, a prenosi Itar- Tass.

"Kao drugo, Ukrajina nije neovlašćeno uzimala gas za sebe i on je u potpunosti bio isporučivan Evropi", rekla je ona nakon razgovora sa Topolanekom. "Treće, Ukrajina nije ruski dužnik i platila je (za ruski gas) za 2008. godinu cijeli iznos, do posljednje kopejke".

"Četvrto", nastavila je ona "Ukrajina je inicirala dolazak međunarodnih stručnjaka koji bi kontrolisali prenos gasa i peto bili smo i ostali smo konstruktivni u razgovorima sa Rusijom čak i prije potpisivanja gasnog, bilateralnog sporazuma za 2009. godinu, ili strateškog sporazuma na osnovu memoranduma iz oktobra 2008. godine", rekla je Timošenko.

Kako je primjetila agencija Rojters, Rusija i Ukrajina još nisu postigle sporazum o isporuci ruskog gasa Ukrajini tako da je snabdijevanje Ukrajine tim energentom i dalje obustavljeno.

Ruski premijer Vladimir Putin je na jučerašnjoj konferenciji za novinare, nakon što je Rusija prethodno prije Ukrajine potpisala protokol, rekao da će transport ruskog prirodnog gasa kroz Ukrajinu biti obnovljen čim posmatrači počnu sa radom, međutim, dodao je, mogao bi ponovo biti smanjen u slučaju krađe.

"Čim kontrolni mehanizam počne da funkcioniše mi ćemo odmah ubaciti gas u sistem", rekao je Putin i dodao da će ruska strana nadgledati količinu gasa koja se isporučuje Ukrajini i koju primaju evropski potrošači.

"Ukoliko vidimo da se krađa opet dešava i dio gasa nedostaje, smanjićemo snabdjevanje za tu količinu", rekao je ruski premijer.

Putin je rekao da članice EU koje su pretrpile štetu od prekida isporuke ruskog gasa preko Ukrajine, treba da zatraže formiranje specijalnog suda koji bi se bavio tim pitanjem.

On je podsjetio da je Ukrajina potpisala Energetsku povelju, prema kojoj evropske države koje su oštećene delovanjem ukrajinskih vlasti mogu da traže formiranje specijalnog suda.

"Ja im preporučujem da iskoriste to pravo. Čudno je da to do sada nije učinjeno", zaključio je Putin.

Isporuke ruskog gasa su u prekidu već više dana zbog rusko-ukrajinskog spora oko cijene tog energenta.

Agencije podsjećaju da je rasprava između Rusije i Ukrajije oko cijene gasa s jedne, i tranzitnih taksi za prolazak tog energenta preko ukrajinske teritorije, s druge strane, rezultirala najdužim do sada prekidom isporuka ruskog gasa u Evropu, zbog kojeg su neke fabrike u istočnom djelu Unije stale, a stanovi ostali hladni, dok je rukovodstvo EU počelo da razmišlja o opravdanosti oslanjanja na ruske isporuke gasa.

Rusija je 1. januara obustavila isporuke gasa Ukrajini zbog nemogućnosti dvije strane da nađu zajednički jezik oko cijene gasa. Moskva, koja je dugo prodavala Kijevu gas po cijeni daleko ispod tržišne, želi da Ukrajina ubuduće plaća gas po tarifi po kojoj ga plaćaju evropski potrošači, višestuko većoj od dosadašnje, dok Kijev na to ne pristaje.

Problem, međutim, nije samo bilateralan, jer Evropska unija oko četvrtine potreba za gasom podmiruje uvozom iz Rusije, a 80 odsto tog uvoza ide gasovodom kroz Ukrajinu.

Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev je prošle godine rekao da situaciju najbolje oslikava činjenica da Ukrajina ruski gas plaća 179,5 dolara za 1.000 kubnih metara, dok svojim potrošačima istu količinu naplaćuje 320 dolara.

Ukrajinski predsjednik Viktor Juščenko je u petak, u razgovoru sa Topolanekom, izjavio i da bi podizanje cijene ruskog gasa za Ukrajinu, bez istovremenog podizanja cijene tranzita kroz ukrajinske gasovode, značilo "bankrot" za ukrajinski gasno-transportni sistem.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE