Čerčilova statua izbačena iz sjedišta američke vlasti i vraćena u London.
Bista čuvenog britanskog ratnog premijera Vinstona Čerčila, koju je britanska vlada iz svoje kolekcije pozajmila predsjedniku SAD Džordžu Bušu poslije terorističkih napada 11. seprembra 2001, formalno je vraćena Londonu .
Bronzana statua, djelo Džejkoba Epštajna, vrijedna nekoliko hiljada stotina funti, imala je počasno mjesto u Ovalnoj sobi za vrijeme Bušovog mandata.
Kada su, međutim, britanske diplomate ponudile da Obama zadrži bistu i tokom svog četvorogodišnjeg mandata, Bijela kuća je odgovorila jednim odsječnim "Hvala, ali ne hvala".
Britanski diplomati u početku nisu bili voljni da raspravljaju o sudbini Čerčilove biste poslije njenog izbacivanja iz sjedišta američke vlasti.
U međuvremenu, ambasada Velike Britanije u Vašingtonu potvrdila je da se statua trenutno nalazi u rezidenciji britanskog ambasadora Najdžela Šinvolda.
Ostaje nejasno da li ambasador planira da je zadrži u američkoj prijestonici ili da je pošalje natrag u London.
Američki političari imaju često običaj da citiraju Čerčila, čija je majka bila Amerikanka, ali nikada Obama koji se radije prisjeća riječi i djela svog glavnog uzora, Abrahama Linkolna.
Nije dakle ništa čudno što je došlo do rokade u Ovalnoj sobi pa je tako Linkolnova zauzela mjesto Čerčilove biste.
Za razliku od većine američkih političara koji odaju priznanje njegovom liderstvu za vrijeme Drugog svjetskog, Čerčil za Obamu očigledno nema naročito pozitivne konotacije.
Za vrijeme drugog Čerčilovog mandata britanske trupe su ugušile pobunu Mau Mau u Keniji. Među Kenijcima koje su kolonijalne vlasti mučile u zatvoru je i Husein Oniongo Obama, deda aktuelnog američkog predsjednika.
Vraćanje biste donekle je unervozila britanske zvaničnike koji pokušavaju da odgonetnu znake koji bi mogli da nagovijese domet britanskog uticaja na novu administraciju u Vašingtonu.
Sada je izvjesno da će britanski premijer Gordon Braun morati da ponudi novi simbol angloameričkog prijateljstva kada bude posjetio Vašington i prvi put se sreo sa novim američkim predsjednikom.
S obzirom na Obamino interesovanje za Linkolnovu eru, Braunu bi bilo najbolje da američkom predsjedniku pokloni predmet u vezi sa Džonom Brajtom, britanskim političarem iz 19. vijeka koji je vatreno podržavao sjevernjačke snage unionista za vrijeme secesionističkog rata u Americi.
(Tanjug)