• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Locirani ostaci aviona Air France

Više većih krhotina aviona Air France, među kojima i "metalni" komad promjera sedam metara, uočio je u Atlantiku avion brazilskih vazdušnih snaga.

 Locirani ostaci aviona Air France Izvor: MONDO

“Avion Embraer R-99 opremljen radarskim sistemom locirao je u 3.40 sati po lokalnom vremenu (8.40 sati po srednjoevropskom) još četiri zone na kojima su uočeni ostatci aviona, 90 kilometara južno od prvotno određenog područja”, rekao je portparol brazilskog vazduhoplovstva, pukovnik Jorge Amaral, a prenose agencije.

On je dodao da je uočeno više predmeta rasutih u krugu od pet kilometara, među kojima i dio promjera sedam metara za koji se pretpostavlja da je metalni, te naftna mrlja duga 20 kilometara.

“Locirali smo ukupno deset predmeta, od kojih su neki metalni. Krhotina promjera sedam metara "mogla bi biti ostatak bočnog dijela trupa", ali nije uočen natpis Air France”, rekao je Amaral.

“ Jedanaest aviona, među kojima francuski Falcon-50 i američki P-3 Orion učestvuju u potrazi za ostatcima aviona, a baze su im u Natalu, na sjeveroistočnoj obali Brazila i na ostrvu Fernando de Noronha, 350 kilometara od obale. Na mjesto nesreće uputilo se pet brodova brazilske mornarice. Još tri trgovačka broda, jedan francuski i dva holandska, već su doplovila u zonu pada aviona, gdje će pomoći u izvlačenju ostataka”, rekao je Amaral.

Kako je ranije javljeno, među ostacima, koji bi mogli da pripadaju nestalom avionu, primjećena su avionska sjedišta, prenio je Rojters

Ministar odbrane Francuske Erve Moren nije isključio mogućnost da je uzrok pada aviona teroristički akt.

Za avionom francuske avio kompanije tragali su brazilski i francuski brodovi i avioni, a francuski predsjednik Nikola Sarkozi je u ponedeljak od Sjedinjenih Država zatražio pomoć, a SAD su potom poslale vojni avion i spasilačku ekipu. Sarkozi je rekao i da su šanse da ima preživjelih vrlo male.

Naime, više od 48 časova je prošlo od poslednjeg javljanja posade aviona sa 228 putnika koji je u nedjelju uveče po lokalnom vremenu poletio iz brazilskog Rio de Ženeira prema Parizu

Objavljen je i popis putnika, među kojima je: 61 Francuz, 58 Brazilaca, 26 Nijemaca, devet Kineza, devet Italijana, šest Švajcaraca, pet Britanaca, pet Libanonaca, četiri Mađara, tri Irca, tri Norvežana, tri Slovaka, dva Amerikanca, dva Španca, dva Marokanca, dva Poljaka, po jedan Južnoafrikanac, Argentinac, Austrijanac, Belgijanac, Kanađanin, Danac, Estonac, Gambijac, Islanđanin, Holanđanin, Filipinac, Rumun, Rus, Šveđanin, Turčin i Hrvat.

U popisu koji je objavila francuska avio kompanija ne navodi se identitet putnika, već samo njihova nacionalnost.

Kako je potvrđeno u u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske u avionu je navodno bio hrvatski državljanin Z. M.(45), pomorac iz okoline Rijeke koji se iz Brazila vraćao u Hrvatsku.

Brazilski mediji objavili su da se među putnicima nalazio i član brazilske kraljevske porodice, princ Pedro Luis de Orleans e Braganca (26). On je potomak posljednjeg brazilskog cara Pedra II koji je svrgnut 1889. kada je Brazil proglašen republikom.

Iz Brazila je stigla i informacija s izjavom člana posade putničkog aviona kompanije TAM koji je rekao da je na površini Atlantskog okeana, u oblasti udaljenoj oko 1.300 kilometara od arhipelaga Fernando de Noronja uočio svijetle tačke nalik na ostatke koji plutaju na površini okeana.

Avion Airbus Air France-a nestao je u noći između nedjelje i ponedjeljka. Avion je iznad Atlantskog okeana ušao u područje sa snažnom turbulencijom koja je najvjerovatnije uzrokovala pad letjelice.

Neslužbene informacije govore da je posada u posljednjim kontaktima s kontrolom leta obavijestila da je ušla u turbulentno područje i da je došlo do kvara na elektro sistemu.

Spominje se i mogućnost udara munje u avion, što u vazdušnom saobraćaju nije rijetkost i po pravilu ne predstavlja ozbiljnu opasnost za letjelicu pogođenu munjom.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE