• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Raketni štit neće ojačati bezbjednost Evrope

Planirani odbrambeni raketni štit, kojem se protivi Rusija, neće ojačati bezbjednost Evrope i može nanijeti štetu interesima NATO.

 Raketni štit neće ojačati bezbjednost Evrope Izvor: MONDO

Komisija za inostrane poslove britanskog parlamenta, koju čine zakonodavci iz glavnih političkih partija, izrazila je rezervu u vezi sa američkim planom u izvještaju o širenju naoružanja.

"Imajući na umu trenutne okolnosti i predviđanja, nismo ubijeđeni da planirano američko raspoređivanje balističkih raketa u Poljskoj i radara u Češkoj predstavlja dobitak za evropsku bezbjednost", navodi se u saopštenju Komisije.

U izvještaju se ističe da će, ukoliko se raspoređivanje sistema ostvari dok se Rusija tome protivi, to imati veoma štetan uticaj na sveukupne bezbjednosne interese NATO.

Moskva je zaprijetila da će na raspoređivanje raketnog štita odgovoriti postavljanjem kratkodometnih raketa "iskander" u Kalinjingradu, enklavi između NATO članica Poljske i Litvanije.

Komisija ističe da ukoliko je potrebno raspoređivati raketni odbrambeni sistem u Evropi to treba da bude zajednički sistem između SAD, NATO i Rusije.

"Odluka britanske Vlade da dozvoli korištenje baza Kraljevske avijacije /RAF/ u Britaniji za dijelove američkog raketnog sistema odbrane je žalosna imajući na umu da su se SAD povukle iz Sporazuma o antibalističkim raketama", navodi se u saopštenju.

SAD povukle su se iz ovog sporazuma 2002. godine.

Britanska parlamentarna komisija upozorila je da postoji opasnost od neuspjeha konferencije, koja je zakazana za narednu godinu, a na kojoj će biti razmatran Sporazum o neširenju nuklearnog naoružanja, ukoliko pet nuklearno opremljenih zemalja SAD, Rusija, Kina, Francuska i Britanija, ne učine odlučne korake u pravcu nuklearnog razoružanja.

Britanska Vlada podržava raspoređivanje američkog raketnog štita. Vlada je dozvolila korištenje dvije baze RAF-a na sjeveru Engleske u Menvid Hilu i Filingdejlsu za prikupljanje satelitskih i radarskih podataka.

Američki predsjednik Barak Obama najavio je da će nastaviti sa planovima raspoređivanja štita dok god Iran predstavlja prijetnju sa svojim nuklearnim programom.

SAD kažu da je protivraketni sistem tako dizajniran da spriječi potencijalne napade od zemalja kao što je Iran, ali da se Moskva tome protivi, jer vidi prijetnju u tom potezu.

Britanski premijer Gordon Braun rekao je u martu da je Britanija spremna da uključi svoj nuklearni arsenal u multilateralne razgovore o kontroli naoružanja.

Ova izjava Brauna izazvala je medijske spekulacije da li je vlada spremna da prekine planove za zamjenu starog sistema nuklearno opremljenih podmornica „Trident“ jer bi novi sistem koštao oko 20 miijardi fuinti u vrijeme kada javni sektor sve manje pozajmljuje zbog duboke recesije.

Komisija je apelovala na Vladu da kaže "da li postoje okolnosti pod kojim bi Velika Britanjia bila spremna da suspenduje program 'Trident'“.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE