• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarkozi - prvi predsjednik u Versaju

Predsjednik Nikola Sarkozi se u ponedjeljak obratio senatorima i skupštinskim poslanicima u zamku u Versaju.

 Sarkozi - prvi predsjednik u Versaju Izvor: MONDO

"Došlo je vrijeme da se između zakonodavne i izvršne vlasti uspostave veze koje više odgovaraju duhu smirene demokratije", poručio je Sarkozi u sali u kojoj nisu bili prisutni predstavnici Komunističke partije i partije Zelenih koji su bojkotovali njegov govor o strateškim usmjerenjima na sredini njegovog mandata.

"Želio sam da vam se obratim kako bih istakao važnost koju dajem Parlamentu, njegovoj ulozi i radu", rekao je Sarkozi, koji je dobio priliku da govori nakon što je Ustavni sud potvrdio odluku o novom pravilu koje je izglasano uprkos neslaganju opozicije, po kome je šefu države dozvoljeno da se obrati predstavnicima oba parlamentarna tijela prvi put u istoriji V republike, koja je uspostavljena 1958. godine.

U saopštenju za medije poslaničke grupe socijalista navodi se da promjena ustava po kojoj je Sarkoziju omogućeno da se obrati predstavnicima Senata i Skupštine doprinosi "vazalizaciji Parlamenta u korist svemoćnog predsjednika Republike".

"Sama priroda našeg režima je danas dovedena u pitanje", poručili su socijalisti.

Jedan od vodećih ljudi partije, Pjer Moskovisi, nazvao je Sarkozijevo obraćanje "činom dostojnim banana republike", a bivši predsjednik Ustavnog suda, Rober Badenter, rekao je da je "institucionalna neuravnoteženost odraz Sarkozijevog nečuvenog narcisizma".

Socijalisti su izračunali da je trošak ove "konferencije za medije" šefa države 400.000 evra.

Sarkozijev govor trajao je kraće nego što je predviđeno, a u publici nije bilo ni njegovih prethodnika, Žaka Širaka i Valeri Žiskar Destena, kao ni bivših premijera, Lionela Žospena i Dominika de Vilpena, iako su bili pozvani da učestvuju.

Sarkozi je govor posvetio opštim orijentacijama unutrašnje politike sa željom da pošalje pozitivnu poruku o načinima za izlazak iz svjetske ekonomske krize koja pogađa i Francusku.

On je ocijenio da kriza dominantnog modela kapitalizma ističe vrijednost francuskog ekonomskog modela, koji je zasnovan na razvnoteži između javnog i državnog sektora i na jakoj socijalnoj zaštiti.

Sarkozi je ponovio neophodnost suštinske reforme svjetskog kapitalizma i poručio da će se u "svijetu poslije krize glas Francuske snažnije čuti".

Francuski predsjednik najavio je da će u srijedu rekonstruisati vladu, čiji će prvi zadatak biti finansiranje projekata koji će doprinijeti ekonomskom oporavku.

Promjena sastava francuske vlade je očekivana nakon izbora za Evropski parlament u junu, pošto su neki ministri izabrani za poslanike Evropskog parlamenta.

Sarkozi nije saopštio koji će ministri biti smijenjeni i ko će ih zamijeniti na funkciji, ali se očekuje da će vlada i dalje biti "otvorena" za druge partije.

U sadašnjoj vladi koju predvode konzervativci, neki članovi su istaknuti socijalisti, poput šefa diplomatije Bernara Kušnera.

Kao jedan od prioriteta vlade Sarkozi je naveo smanjenje javnih troškova, ali je obećao da neće povećati porez.

Francuski predsjednik se osvrnuo na svoj koncept "pozitivne diskriminacije" kada je riječ o socijalnom modelu za koji se zalaže, ističući da neće biti primijenjeni "etnički već socijalni kriterijumi" u formiranju društvene elite.

Sarkozi je rekao da burka, kao "simbol potčinjenosti" žene, nije dobrodošla u Francuskoj.

Burka, tradicionalna odjeća za žene u islamskom svijetu koja ih potpuno prekriva, nema versko značenje već je znak "potčinjavanja i poslušnosti" žene, rekao je Sarkozi na zajedničkoj sjednici poslanika Senata i Nacionalne skupštine u Versaju.

"Želim da naglasim: burka neće biti dobrodošla na teritoriju Francuske Republike", rekao je Sarkozi.

On je rekao da Francuska ne može da prihvati da u njoj žive "žene zatvorene iza rešetki, odsječene od bilo kakvog društvenog života, uskraćene za identitet". Dodao je da "to nije ideja koju Francuska Republika njeguje o dostojanstvu žene".

Francuski predsjednik je podržao formiranje komisije koja će ispitati nošenje vela koji potpuno prekriva ženu, u Francuskoj, čije je uspostavljanje zatražilo oko 60 članova Nacionalne skupštine.

(agencije/MONDO

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE