Izrael je sinoć nagovestio da bi podržao bezuslovno produženje trodnevnog prekida vatre, a Hamas je porekao da je bilo šta dogovoreno.
Egipatski posrednici pojačali su napore da se produži primirje koje ističe sutra u 8 časova,prenoseći stavove izraelske i palestinske delegacije, koje su u Kairu, ali ne pregovoraju direktno.
" Izrael nema problem da produzi prekid vatre bezuslovno," rekao je jedan anonimni izraelski zvaničnik AFP-u, ali reakcije od strane Hamasa nije odmah bilo.
Portparol izraelske armije je rekla da je 27.000 rezervista, koji su pozvani zbog ofanzive, započete 8. jula, poslato kući, a da je ostalo 35.000 vojnika koji su na aktivnoj dužnosti.
To je znak da ima nade za duže primirje.
Međutim, zamenik lidera Hamasa Musa Abu Marzuk, koji je u palestinskoj delegaciji u Kairu, porekao je prošle noći da ima bilo kakvog dogovora.
"Nema dogvora da se produži prmijre", napsao je on na Twitteru.
"Sve vesti o produženju primirja su neosnovane," dodao je portparol Hamasa Sami Abu Zuhri.
U međuvremenu su u pojasu Gaze otvorene radnje, pijace i banke i ljudi su izašli na ulice. Hitne službe raščišćavaju ruševine iz kojih je izvučeno još tela, pa je ukupan broj palestinskih žrtava dostigao 1.886, navelo je palestinsko Ministarstvo zdravlja.
U Rafi na jugu, jednom od područja koje je najžešće napadano i gde je Izrael uništavao mrežu trunela, lokalni stanovnici su sahranjivali poginule, čija su tela bila u mrtvačnicama dok su trajale borbe.
Nemačka, Francuska i Britanija za misiju EU
Nemačka, Francuska i Velika Britanija predložile su da se aktivira misija Evropske unije na granici pojasa Gaze i Egipta, kako bi se doprinelo stabilizaciji palestinske enklave nakon jednomesečnog rata, rekao je nemački diplomatski izvor.
Šef diplomatije Nemačke Frank-Valter Štajnmajer i njegove kolege u Parizu i Londonu su za obnovu EU operacija na graničnom prelazu Rafa, glavnoj kapiji koja vodi u svet za 1,8 miliona Palestinaca, koji tamo žive, naveo je isti izvor, a prenosi Rojters.
Takozvana misija za pomoć na granici EU počela je da nadgleda granični prelaz Rafa 2005.godine, u sklopu dogovora o olakšanju izraelskih bezbednosnih briga nakon što se izraelska vojska povukla i evakuisala jevrejske naseljenike iz pojasa Gaze.
To područje je bilo pod izraelskom okupacijom od šestodnevnog rata 1967. Međutim, dve godine kasnije misija je prekinuta, kada je islamistički Hamas silom preuzeo kontrolu nad Gazom od sekularnog rivalskog Fataha. Egipat, koji nije bio uključen u pregovore 2005, stalno je zatvarao granični prelaz tokom protekle godine, značajno povećavši pritisak na stanovnike Gaze, koji su već pod kopnenom i pomorskom blokadom Izraela.
Egipatski diplomatski izvori su rekli da bi Kairo mogao da razmotri olakšanje restrikcija na kretanje preko graničnog prelaza Rafe, ali da neće prihvatiti pozive Hamasa da se omogući normalna trgovina.
Egipat želi da se diskusije o Rafi vode bilateralno s Palestinskom upravom palestinskog predsednika Mahmuda Abasa, vođe Fataha, a ne kao deo dogovora između Izraela i Palestinaca da se olakša izraleska blokada.
"Granični prelaz Rafa na egipatskoj strani je pod punim suverenitetom Egipta," rekao je izvor u egipatskom Ministarstvu spoljnih poslova.
Isti izvor je dodao da je ključni deo pozicije Egipta insistiranje da Izrael otvori šest prelaza između te zemlje i Gaze. On je rekao da je Izrael odgovoran za to kao okupaciona sila, na osnovu međunarodnog prava.