Ukrajinske snage su zauzele Krasni Luč, jedan od ključnih gradova koji je bio pod kontrolom pobunjenika i pootpuno zatvaraju obruč oko Donjecka, najvećeg grada koji pobunjenici drže na istoku zemlje. Pobunjenici traže primirje.
Zbog takvog razvoja sitaucije na terenu premijer samoproklamovane Donjecke Republike, Aleksandar Zaharčenko, danas je zatražio primirje "iz humanitarnih razloga".
On je pozvao na prekid vatre kako bi se sprečilo da Donjeck postane novi Staljingrad, ali se takođe zakleo da će se boriti do kraja ako takav predlog bude odbačen, javio je AFP.
Zaharčenko je rekao da su proruske snage spremne na primirje da bi se izbegla sve veća humanitarna katastrofa.
"Mi se nadamo da će međunarodna zajednica uticati na krvožednu vladu u Kijevu", citirala je agencija RIA Novosti reči Zaharčenka.
Grad Krasni Luč se nalazi na putu iz Donjecka ka Luganskoj oblasti i Rusiji.
"Kozaci su tradicionalno bežali, u gradu se drži samo jedan njihov mali odred. Desilo se to, na šta sam ja više puta upozoravao", izajvio je komandant proruskih snaga u donjeckoj oblasti Igor Strelkov.
Kako je javio ruski radio "Glas Rusije", za mnoge stanovnike Donjecka jutro je počelo u 5.00 časova po lokalnom vremenu, jer se grad probudio od gađanja iz teške artiljerije.
Prema saopštenju lokalnih zvaničnika, granate su pogodile severo-zapadni deo grada, gde nije bilo žrtava.
Sa druge strane, portparol ukrajinskog generalštaba Oleksij Dmitračkivski rekao je da su tokom prošle noći ukrajinske snage angažovane na istoku Ukrajine bile meta oružanih napada, i da se za sada ne zna tačan broj žrtava.
Oko 3.500 vojnika iz redova ukrajinskih vladinih snaga, koji su se borili na granici donjeckog regiona i Rusije je verovatno ubijeno, saopštio je danas neimenovani visoki zvaničnik ukrajinskog ministarstva odbrane. "Imali smo 3.427 vojnika koji su vođeni kao nestali, ali oni su najverovatnije poginuli", izjavio je pomenuti zvaničnik, dodajući da po njegovom mišljenju nema šansi da je bilo ko od njih preživeo, prenosi Itar-tass.
Oko šest sati po lokalnom vremenu u više delova Donjecka čule su se jake eksplozije, javio je izveštač agencije Frans pres, a lokalni zvaničnici su saopštili da nijedna stambena zgrada nije pogođena i da nema izveštaja o žrtvama.
Visoki ukrajinski zvaničniik Valerij Čali sinoć je za državnu televiziju rekao da je Rusija nameravala da vojno interveniše u Ukrajini i to pod izgovorom slanja humanitarnih trupa.
"Veliki konvoj sa ruskim vozilima i vojnicima krenuo je prema ukrajinskoj granici... Humanitarni konvoj trebalo je da uđe na ukrajinsku teritoriju, i očigledno je da je cilj bio da se isprovocira konflikt" rekao je Čali.
On je dodao da je predsednik Ukrajine Petro Porošenko napredovanje konvoja zaustavio diplomatskim putem, pošto je telefonom razgovarao sa američkim državnim sekretarom Džonom Kerijem.
Osim toga, naveo je Čali, ukrajinski ministar spoljnih poslova Pavlo Klimkin razgovarao je sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovim, koji je dao garancije da će konvoj biti zaustavljen.
Ofanziva ukrajinskih snaga koncentrisana je pre svega na uporišta proruskih separatista na istoku Ukrajine, posebno na Donjeck, gde su sukobi između ukrajinskih snaga i proruskih pobunjeninika intenzivirani u poslednje vreme.
SA MAJDANA UKLONJENE BARIKADE
U Kijevu su danas uklonjene i poslednje barikade postavljene za vreme masovnih protesta koji su doveli do svrgavanja bivšeg predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča.
Barikade su postavljene kako bi bili zaštićeni šatori demonstranata koji nisu napuštali glavni gradski trg Majdan.
Određen broj demonstranata nastavio je sa protestima i posle svrgavanja Viktora Janukoviča, pošto su bili nezadovoljni sastavom nove vlade.
Neki od šatora ostali su na Majdanu i do danas, ali je sadašnji gradonačelnik Kijeva i jedan od lidera protesta Vitalij Kličko rekao da je o njihovom uklanjanju postignut dogovor sa demonstrantima.