• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istočni Nijemci žale za NDR

Većina Nijemaca na nekadašnjem socijalističkom istoku danas ima pozitivan stav o bivšoj Nijemačkoj Demokratskoj Republici.

 Istočni Nijemci žale za NDR Izvor: MONDO


Većina Nijemaca na nekadašnjem socijalističkom istoku danas, 20 godina od pada Berlinskog zida, ima pozitivan stav o bivšoj Njemačkoj Demokratskoj Republici.

Ispitivanje javnog mnjenja koje je po narudžbi Savezne vlade napravio institut Emnid, pokazalo je da 49 odsto građana na istoku smatra da je komunistička Njemačka DR "imala više dobrih, nego loših strana".

Osam odsto čak smatra da se u državi, u kojoj su postojali zid, ozloglašena državna bezbjednost Štazi (staatssicherheit Stasi) i graničari ovlašćeni da pucaju na svakoga ko pokuša neovlašćeno da pređe granicu, "živjelo srećnije i bolje".

Za 56 odsto ljudi u novim federalnim jedinicama nisu se ostvarile nade da će ujedinjenje donijeti ostvarenje principa pravne države i jednakosti. Tek 37 odsto smatra da je moguće da građanin, pojedinac utiče na politička zbivanja.

Samo nešto više od polovine građana smatra da se poslije ujedinjenja ostvarilo željeno materijalno blagostanje.

Na zapadu zemlje je slika bitno drugačija. Tamo 78 odsto građana hvali pravnu državu u Njemačkoj. Istovremeno je 52 odsto zapadnih Njemaca uvjereno da je Njemačka DR imala više loših nego dobrih strana, a 26 procenata ocjenjuje tu bivšu državu kao diktaturu.

Ministar za saobraćaj i građevinarstvo koji je u saveznoj vladi zadužen i za brigu o nekadašnjem istoku zemlje, Volfgang Tifenze (Wolfgang Tiefensee), upozorio je povodom rezultata ove studije da se "ne smije posustati u suočavanju sa istorijskim zbivanjima iz vremena Njemačke DR".

Istakao je da bi posebno škole trebalo da više i češće govore o zbivanjima u komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, i mirnoj revoluciji koja je 1989/1990. dovela do sloma tamošnjeg režima.

Njemački političari su bili posebno neprijatno iznenađeni istraživanjem koje je u ljeto 2008. pokazalo da su njemački srednjoškolci izuzetno loše obaviješteni o Njemačkoj DR.

Veliki broj đaka nije znao da izbori u NDR nisu bili slobodni i demokratski, veliki broj je u anketi odgovorio da su Berlinski zid podigli zapadni saveznici (SAD, Velika Britankija i Francuska), a mnogi su nekadašnjeg socijaldemokratskog kancelara Savezne Republike Njemačke Vilija Branta (Willy Brandt) smatrali istočnonemačkim političarem.

U Njemačkoj je nizom manifestacija širom zemlje već počela da se obilježava 20. godišnjica pada Zida.

Taj događaj u noći između 8. i 9. novembra 1989. kojem su prethodili višemjesečni protesti pokreta za građanska i ljudska prava, otvorio je put ujedinjenju, tj. pristupanju Istočne Njemačke SR Njemačkoj 3. oktobra 1990. godine.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE