• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Evo koliko Nemaca je otišlo u džihad

Autor mondo.rs

Oko 400 džihadista iz Nemačke bori se na strani Islamske države, a nezvanično taj broj iznosi i 1.800, pišu nemački mediji.

Svi oni, uključujući i njihove pomagače u Nemačkoj, prema zakonu čine krivično delo, piše "Dojče vele".

Nemački list prenosi priču o Krešniku B. (20), čija porodica potiče sa Kosova, a koji je u leto 2013. iz Frankfurta preko Turske otputovao u Siriju, gde se pridružio ekstremistima IS.

U Siriji je prošao vojnu obuku i učestvovao u višednevnim borbama, ali je nakon nekoliko meseci odlučio da se vrati kući. Mladić je krajem godine uhapšen na aerodromu u Frankfurtu, a nemačko Savezno tužilaštvo ga optužuje za članstvo u paravojsci IS.

Suđenje je počelo sredinom septembra, a optuženom preti zatvorska kazna od više od četiri godine zatvora.

Ovo je prvo suđenje u Nemačkoj protiv nekog povratnika iz sukoba u Siriji i Iraku, a proteklih sedmica podignute su optužnice protiv još nekoliko pripadnika stranih terorističkih organizacija.

Prema ocenama nemačke tajne službe BND, IS je najopasnija teroristička organizacija na svetu.

Šef BND Gerhard Šingler nedavno je upozorio da je reč o najbogatijoj, najbolje organizovanoj i najbolje naoružanoj terorističkoj organizaciji, koja po pravilu nema zarobljenike, već svoje neprijatelje likvidira.

U Nemačkoj je od 1977. godine osnivanje, podržavanje i promovisanje neke terorističke organizacije kao i članstvo u njoj kažnjivo prema Krivičnom zakonu, a od 2002. to se odnosi i na strane terorističke organizacije, čijim pomagačima preti kazna do 10 godina zatvora.

Antiteroristički član 129a je 1976. uključen u Krivični zakon u svrhu suzbijanja levičarskog terorizma Frakcije crvene armije (RAF) u Nemačkoj.

Nakon terorističkih napada od 11. septembra 2001. u SAD, zakon je dopunjen članom b u cilju lakšeg gonjenja članova i pomagača inostranih terorističkih organizacija.

Oba člana zakona imaju i svoje kritičare, na prvom mestu predstavnike Stranke zelenih i Levice koji već godinama traže da se oni ukinu. Najveći problem zakona, oni vide u "velikoj zavisnosti pravosuđa od informacija tajnih službi koje se vrlo teško mogu kontrolisati.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE