• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Maj Lai: Izvinjenje nakon više od 40 godina

Bivši oficir američke vojske, koji je kriv za organizovanje masovnih ubistava u vijetnamskom selu Maj Lai javno se izvinio prvi put nakon 40 godina.

 Maj Lai: Izvinjenje nakon više od 40 godina  Izvor: MONDO

"Nijedan dan ne prođe a da ne osjetim pokajanje i žaljenje za to što se dogodilo u Maj Laiu. Žao mi je zbog ubijenih Vijetnamaca, njihovih porodica, zbog umiješanih američkih vojnika i njihovih porodica", rekao je bivši pukovnik Vilijem Keli, piše list "Kolambas ledžer-enkvajrer".

On je prekinuo svoje ćutanje nakon što je prihvatio poziv prijatelja da govori na okupljanju članova Kivanis klub, američke globalne humanitarne organizacije.

On je dodao da je morao da slijedi naredbe pretpostavljenih.

Zločin koji se dogodio 16. marta 1968. godine u selu Maj Lai na jugu Vijetnama izazvao je bijes širom svijeta.

Smatra se da je ovaj masakr "zaslužan" za ubrzan kraj rata u Vijetnamu, jer je značajno uticao na pad podrške američke javnosti ratu u toj zemlji.

Masakr je počeo kada su pripadnici jedinice "Čarli" pod komandom poručnika Kelija otvorili vatru na civile tokom akcije "traži i uništi" u selu Maj Lai, ali i susjednim selima.

Američki vojnici su tražili komunističke borce, ali iako neprijatelja nije bilo na vidiku oni su okružili žene, decu i starce i otvorili vatru na njih.

Meta ovih napada većinom su bili stariji muškarci, žene i djeca, svi nenaoružani, jer je većina mlade radno sposobne populacije radila na poljima.

Tačan broj ubijenih i dalje je predmet spora.

Prema podacima SAD tog dana ubijeno je između 347 i 504 nenaoružana civila tog dana.

Keli (66) je zbog ovog zločina osuđen na doživotnu robiju 1971, ali je tadašnji američki predsjednik Ričard Nikson preinačio presudu u tri godine kućnog pritvora.

Kada se istina o zločinu u selu Maj Lai pojavila u javnosti, nakon više od godinu dana od masakra, to je ukaljalo ime američke vojske i bilo je prekretninca rata u Vijetnamu.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE