• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Iz Praga u London kreće voz sa Vintonovom decom

Iz Praga put Londona danas kreće starinski voz u čast podviga Britanca Nikolasa Vintona.

 Iz Praga u London kreće voz sa Vintonovom decom Izvor: MONDO

Vinton je 1939. godine iz Češke pod nacističkim protektoratom uspio da spasi 669 jevrejske djece.

Entuzijasti iz Češke zajedno sa spasenom "Vintonovom djecom" dosjetili su se da bi mogli da spoje 70. godišnjicu transporta jevrejske djece iz Praga u starateljske porodice u Englesku i 100. rođendan Vintona i upute voz istom trasom dugom preko 1.200 kilometara preko Njemačke i Holandije.

Vinton, često nazivan engleski Šindler, suviše je star za put, ali će svoju spasenu djecu i njihovu djecu i unuke dočekati 4. septembra na željezničkoj stanici u Londonu.

Vintonov voz, za koji su specijalno renovirani stari vagoni i iz muzeja pozajmljene i osposobljene za saobraćaj parne lokomotive, trebalo bi od 1. do 4. septembra da pređe isti put kao prije sedam decenija, kao apel svijetu da se uz strahove Drugog svjetskog rata ne
zaboravljaju ni dobra djela pojedinaca.

Nikolas Vinton, tada mladi berzanski agent iz Londona, krajem 1938. godine se, umjesto na godišnji odmor, uputio u Prag, na poziv svog druga iz Britanskog komiteta za pomoć izbjeglicama iz Čehoslovačke da mu pomogne.

Vinton je došao na ideju da bi mogao da spasi bar dio jevrejske djece, ako ubijedi čehoslovačke vlasti, a zatim vlasti nacističkog Protektorata Češka i Moravska, da djecu puste da emigriraju, Njemačku da dozvoli tranzit vozova, roditelje da djecu pošalju u nepoznato i nađe im u Velikoj Britaniji porodice koje će ih prihvatiti.

Na prvi pogled nemoguće pošlo mu je za rukom i prvi voz sa vagonima plombiranim dok su prolazili preko teritorije Njemačke krenuo je 14. marta 1939. godine.

Posljednji osmi vozi otišao je 2. avgusta, a 250 djece koja su čekala na peronu praške željezničke stanice početkom septembra deveti voz nisu dobila dozvolu da otputuju i većina je umrla u njemačkim koncentracionim logorima.

O svom podvigu skromni Vinton nije rekao nikome, čak ni svojoj porodici, a slučajno je za to saznala tek krajem 1980-tih godina njegova supruga kada je sređujući tavan naišla na dokumente.

Britanska televizija BBC priredila je Vintonu iznenađenje, kada je u jednoj popularnoj emisiji 1988. godine okupila u studiju "njegovu" djecu, sad već odrasle ljude koji su se poslije rata rasuli po čitavom svijetu.

Za svoj podvig Nikolas Vinton dobio je kasnije od britanske kraljice Elizabete Drugu plemićku titulu, a od Češke visoko državno odlikovanje. (Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE