• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Otkrivena 124 jezera pod ledom zapadnog Antarktika

Američki naučnici su utvrdili da pod ledom zapadnog Antarktika postoje 124 jezera koja se stalno pomjeraju.

 Otkrivena 124 jezera pod ledom zapadnog Antarktika Izvor: MONDO

Ta jezera obrazuju čitav sistem kanala i ogromnih rezervoara slatke vode ispod leda, ukazali su naučnici.

Satelitska ispitivanja se obavljaju uz pomoć lasera kojim se meri visina. Nad jezerom se led, naime, ugiba i to ulegnuće može iznositi i do devet metara. Mjerenjem se može izračunati količina vode u takvom jezeru koja može dostići kubni kilometar. To je zamašna količina imajući u vidu da u velikom mađarskom slatkovodnom jezeru Balaton ima 1,9 kubnih kilometara vode.

Otkriće da se jezera pod ledom pomjeraju preokrenulo je sve predstave o strukturi antarktičkog prostora ispod leda, ističu naučnici koji se bave tom pojavom.

Ranije su u predjelu istočnog Antarktika jezera otkrivena prvenstveno metodom seizmičkog sondiranja. Tako je pronađeno i čuveno jezero Vastok, baš ispod istoimene ruske istraživačke stanice, piše moskovski dnevnik "Izvstia" u svom dodatku "Nauka".

U jezeru Vastok se mogu, prema oceni ruskih naučnika, nalaziti mikroorganizmi u prvobitnom obliku koji su postojali na zemlji i pre više miliona godina.

Zbog toga je i sondiranje u pravcu tog jezera ranije bilo prekinuto usljed strahovanja od "zaraze" tog ekosistema savremenim mikrobima, mada je nedavno pronađen metod za izbjegavanje takvih neprijatnih posljedica.

Istraživanja na Antarktiku se, inače, ne odvijaju samo radi zadovoljenja radoznalosti naučnika i javnosti, već i stoga što je to posljednji kontinentalni resurs rudnog bogatstva na Zemlji, dok se takve rezerve na Arktiku nalaze pod vodom.

Važnost međunarodnog "Sporazuma o Antarktiku", prema kojem taj kontinent predstavlja isključivo naučnu laboratoriju, ističe 2011. Neizvjesno je, međutim, kako će se ponašati države, potpisnice tog dokumenta, posle 2011, tačno dva vijeka nakon što je ruska ekspedicija Belinshauzena i Lazareva otkrila taj kontinent. (Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE