• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta će sad biti u Turskoj?

Autor mondo.rs

Evo koje su mogućnosti za razvoj situacije u Turskoj posle gubitka koji je doživeo Tajip Erdogan na jučerašnjim parlamentarnim izborima.

Lider turske desničarske Partije nacionalnog pokreta (MHP) Devlet Bačeli izjavio je da bi Turska trebalo da ima nove izbore ako vladajuća Partija pravde i razvoja (AKP), koja je pobedila na izborima, ali izgubila parlamentarnu većinu, ne uspe da dogovori koaliciju sa ostale dve opozicione stranke u parlamentu.

"Prva moguća koalicija bi trebalo da bude između AKP i prokurdske Narodne demokratske partije (HDP)", rekao je Bačeli.

Prema njegovim rečima, drugi model bi mogao da bude AKP, Republikanska narodna partija (ĆP), koja je glavna opoziciona stranka, i HDP, preneo je Rojters.

"Ako se ne ostvari nijedan od ovih scenarija, onda moraju biti održani prevremeni izbori", naveo je Bačeli.

Lider HDP Selahatin Demirtaš (42), koga nazivaju "kurdskim Obamom", već je odbacio mogućnost koalicije sa AKP, ističući da je ovim izborima stavljena tačka na dalju priču o većim predsedničkim ovlašćenjima, čemu se nadao predsednik Redžep Tajip Erdogan.

Prema 99,9 odsto prebrojanih glasova, AKP je osvojila 41 odsto glasova, a za njom slede Republikanska narodna partija sa 25 odsto, nacionalistička Partija nacionalnog pokreta 16,5 odsto i prokurdska Narodna demokratska partija sa 12,5 odsto glasova.

Kako se predviđa, AKP će u parlamentu, koji ima 550 mesta, imati 259 predstavnika (276 mesta je neophodan za većinu), ĆP 131, MHP 82 i HDP 78, prenela je agencija AFP.

Nadu turskog predsednika Tajipa Erdogana da će promenom ustava dobiti šira ovlašćenja "potopili" su rezultati parlamentarnih izbora, koji pokazuju da je AKP, prvi put u poslednjih 13 godina, izgubila parlamentarnu većinu.

Zvaničnici opozicione CHP su izjavili da rezultati izbora pokazuju da su glasači odbacili Erdoganovu želju za širim ovlašćenjima i da su jasno rekli "ne" predsedničkom sistemu, preneo je Rojters.

AKP je osvojila oko 49 odsto glasova na izborima 2011. godine. AKP se prvi put suočava sa situacijom da nema većinu da sama formira vladu od dolaska na vlast 2002. godine.

Neimenovani istaknuti zvaničnik AKP izjavio je ranije agenciji Rojters da "očekuju manjinsku vladu i prevremene izbore".

Pošto se budu potvrdili konačni zvanični rezultati, u roku od 45 dana mora biti formirana nova vlada ili će biti raspisani novi izbori.

Istovremeno, agencija AP navodi da preliminarni rezultati ukazuju da su glasači odbacili ideju vladajuće stranke za promenu ustava kojim bi ovlašćenja aktuelnog predsednika mogla biti proširena.

Vladajućoj stranci je potrebna dvotrećinska većina za promenu ustava.

Više od 53,7 miliona građana imalo je pravo glasa na izborima za 550 članova turskog parlamenta iz 20 stranaka i među 165 nezavisnih kandidata. Izlasnost glasača je bila 86 odsto.


Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE