Nakon sastanka sa ruskim ministrom Sergejem Lavrovim ministar spoljnih poslova Turske Mevlet Čavušoglu izjavio da ne treba mešati zajedničke napore u borbi protiv Islamske države i "kršenje turskog vazdušnog prostora."
"Što se tiče kršenja turskog vazdušnog prostora, to ne treba da mešamo sa zajedničkim naporima da se borimo protiv Islamske države i zbilja žestogog terorizma", rekao je Čavušoglu u obraćanju na plenarnoj sednici Ministarskog saveta OBES, a posle tet-a-tet sastanka s ruskim kolegom Sergejom Lavrovim.
On je rekao da je masovni priliv izbeglica i migranata prioritetna stavka, te podsetio da je Turska od 2011. godine otvorila vrata za više od dva miliona izbeglica i potrošila osam miliona dolara u te svrhe.
"Pokušavamo da dođemo do boljeg rešenja problema i doslednijeg bavljenja tim pitanjem", rekao je Čavušoglu dodajući da su terorizam, ekstremizam i radikalizaija izazovi za sve i da mogu da dovedu do još većeg broja izbeglica i migranata.
Istakao je da je Turskoj potrebno partnerstvo sa drugim zemljama i organizacijama i dosledna strategija i dodao da novi teroristički napadi, u Parizu, Ankari i iznad Sinaja, pokazuju da su izazovi za bezbednost sve veći.
Konstatujući da Turska poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, on je rekao i da sukobi u tom regionu predstavljaju problem ne samo za region nego i šire.
Susret Lavrova i Čavušoglua na marginama Ministarskog saveta OEBS u Beogradu, prvi je sastanak zvaničnika dve zemlje posle obaranja ruskog suhoja 24. novembra na granici sa Sirijom, u kojoj Rusija izvodi vazdušne udare na položaje džihadista "Islamske države".
Sastanak ministara spoljnih poslova Rusije i Turske počeo je u 15.30, saznaje Tanjug u ruskoj i turskoj delegaciji u Kombank areni.
Lavrov je sinoć, na konferenciji za novinare sa ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem po dolasku u Beograd, navodeći da je spreman da se na marginama sastanka u Beogradu susretne sa svojim turskim kolegom, rekao da bi bilo žalosno da ne čuje ništa novo od Turske.
"Želimo da razjasnimo turski stav, pošto oni insistiraju na tom sastanku i da čujemo šta Turci žele da kažu, pored onoga što su rekli javno. Biće tužno ako ne bude ništa novo", rekao je Lavrov.
Turska je u utorak na granici sa Sirijom oborila ruski bombarder. To je prvi put u pola veka da je jedna NATO članica oborila jedan ruski avion, što je naišlo na oštru reakciju Moskve.