• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan kada je pao Berlinski zid

U Njemačkoj je počelo obilježavanje 20. godišnjice od pada berlinskog zida.

 Dan kada je pao Berlinski zid Izvor: MONDO

Ekumenskom božjom službom u evangelističkoj crkvi u istočnom dijelu Berlina, koja je važila kao centar mirne revolucije iz 1989.godine, u Njemačkoj je u ponedjeljak počelo obilježavanje 20. godišnjice pada Berlinskog zida, događaja koji je promijenio tok njemačke, ali i evropske istorije.

Ekumenskoj službi prisustvovali su predsjednik države Horst Keler, kancelar Angela Merkel i drugi političari, a poslije podsjećanja na žrtve Berlinskog zida, nastavljena je ceremonija obilježavanja dvije decenije života u zajedničkoj državi u prisustvu brojnih državnika iz cijelog svijeta.

U ponedjeljak uveče je kod Brandenburške kapije, simbola glavnog grada Njemačke, održan koncert orkestra i hora berlinske Državne opere pod upravom dirigenta Danijela Barenboima

Program je vodio austrijski glumac Klaus Maria Brandauer. Pogledajte galeriju.

Born-holmer-štrase, most na bivšem graničnom prelazu, jedan je od prvih koji je ''pao'' prije 20 godina.
Na to istorijsko mjesto njemačka kancelarka Angela Merkel na kojem je i sama, kao nekadašnja građanka socijalističke Njemačke Demokratske Republike prešla na Zapad u noći kada je pao Zid, došla u pratnji oko 200 nekadašnjih istočnonjemačkih disidenata i boraca za građanska prava.

Na tom dijelu proslave pada Zida bili su i nekadašnji vođa sovjetske države Mihail Gorbačov i nekadašnji vođa poljskog sindikata "Solidarnost" i kasniji predsjednik Poljske Leh Valensa.

Na proslavi godišnjice pada Berlinskog zida su vodeći političari Njemačke, kao i SAD, Rusije, Francuske i Velike Britanije, zemalja bez čije saglasti ujedinjenja Njemačke ne bi bilo.



Na "Svečanosti slobode" kod Brandenburške kapije u centru Berlina je savezna kancelarka Angela Merkel zahvalila navedenim državama, silama pobjednicama Drugog svjetskog rata, ali i istakla da "sloboda ostvarena rušenjem Zida ne bi bila moguća bez susjeda u istočnoj i centralnoj Evropi" i njihovih mirnih revolucija.

"Zajedno smo srušili gvozdenu zavjesu i iz toga izrasta snaga za 21. vijek", rekla je njemačka kancelarka ističući da "sreća (zbog pada Zida) obavezuje na rješavanje velikih problema današnjice".

Navela je tu postizanje mira, ekološke probleme i odbranu ljudskih prava svuda u svijetu gdje se ona krše.

Simboličnim rušenjem zida izgrađenog od džinovskih domino-ploča koje su oslikali i između Potsdamskog trga i Brandenburške kapije u Berlinu postavili đaci njemačkih škola, završena je svečanost obilježavanja 20. godišnjice pada Berlinskog zida.

Akcija je trebalo simbolično da predstavi i domino-efekat koji je izazvalo rušenje Zida - mirne revolucije i rušenje komunističkih režima koje je usledilo u drugim zemljama istočne i centralne Evrope.

Više od 1.000 velikih stiropor-ploča je oslikalo više od 15.000 njemačke djece i mladih i njihovih prijatelja iz više zemalja svijeta.

Simbolično rušenje domino-zida započeli su sa jedne strane nekadašnji vođa poljskog sindikata Solidarnost i kasniji predsjednik Poljske Leh Valensa i premijer Mađarske u vrijeme pada Berlinskog zida Mikloš Nemet, a sa druge strane Predsjednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek i šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo.

Na kraju su se okupljenim političarima iz čitavog svijeta i građanima okupljenim oko Brandenburške kapije obratili i dobitnik Nobelove nagrade za mir, ekonomista i bankar iz Bangladeša, Muhamad Junus i umetnik iz Koreje An Kju-Čul.



Akciju je pratio Bon Jovi sa pjesmom "We Weren't Born To Follow" koja je posvećena mirnoj revoluciji 1989. godine.

Poslije govora nekadašnjeg predsjednika SSSR-a Mihaila Gorbačova i bivšeg šefa njemačke diplomatije Hansa-Ditriha Genšera , koji je igrao značajnu ulogu u pregovorima o ujedinjenju dvije njemačke države, kao i obraćanja dobitnika Nobelove nagrade Muhameda Junusa, proslava će se završiti velikim vatrometom.

Berlinski zid je do noći između 8. i 9. novembra 1989. godine 28 godina dijelio Berlin i Njemačku na istočni i zapadni dio, i bio je simbol hladnoratovski podijeljenog svijeta.

Tokom skoro tri decenije, zabilježeno je više od 5.000 pokušaja bjekstva istočnonjemačkih građana preko Zida. U nastojanju da pobjegnu na Zapad poginulo je do 240 ljudi, jer su istočnonemački graničari imali dozvolu da pucaju na bjegunce.

Kancelarka je u video poruci građanima pad Zida nazvala "najljepšim danom u novijoj njemačkoj istoriji koji je promijenio život mnogih ljudi u Njemačkoj, uključujući i nju samu".

"Njemačko jedinstvo i evropsko jedinstvo su uvijek bili dvije strane medalje. To će tako ostati i u budućnosti. Mi Nijemci nikada nećemo susjedima i saveznicima zaboraviti da su omogućili njemačko jedinstvo", rekla je kancelarka u poruci.

Proslavi u Berlinu prisustvuju najviši svjetski zvaničnici poput Dimitrija Medvedeva, Hilari Klinton, Gordona Brauna, Nikole Sarkozija, a prisutnima se snimljenom porukom obratio i američki predsjednik Barak Obama.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE