• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

ISTORIJSKI ARGUMENT: "Zbog nas jedete viljuškom!"

Čuvena je ona "srpska viljuška" sa fresaka Nemanjića kojom Srbi "datiraju" svoju civilizovanost, a sličan je "istorijski argument" u aktuelnoj svađi s Francuzima oko kupovine helikoptera iskoristio je visoki poljski zvaničanik.

Zamenik poljskog ministra odbrane Bartoš Kovnjacki "podsetio" je Francuze da su ih Poljaci naučili da jedu viljuškom. Ovaj "bitan podatak" iskorišćen je u sporu Varšave i Pariza u vezi sa Erbasovim helikopterima.

Radije će američke nego evropske

Poljska je odustala od kupovine 50 "karakal erbas" helikoptera vrednih 3,14 milijardi evra i najavila da umesto toga kupuje 21 američki helikopter "blek houk". Francuski predsednik Fransoa Oland odgodio je zbog toga posetu Varšavi, a direktor Erbasa, Tom Enders, oštro je kritikovao poljsku Vladu rekavši da još "niko nije tako postupao sa Erbasom" i najavio da će tražiti odštetu.

Pariz je povukao poziv poljskom poslanstvu na Sajam vojne industrije u Francuskoj ovoga meseca zbog napetih odnosa usled prekida pregovora o kupovini helikoptera.

"Francuska strana davno nas je pozvala na sajam, a sada nam pokazuje vrata", komentariše Bartoš Kovnjacki za poljske medije i poručuje:

"Reč je o ljudima koje smo pre nekoliko vekova naučili da jedu viljuškom, što, možda, objašnjava njihovo današnje ponašanje".

Kovnjacki je aludirao na neke istorijske izvore prema kojima je viljušku u Francusku doneo francuski kralj Anri Treći, koji je ranije bio poljski kralj.

Istoričari imaju podeljena mišljenja kada je reč o poreklu te viljuške.

Neki kažu da ju je kralj, pošto je napustio Poljsku, otkrio za vreme boravka u Veneciji, a drugi tvrde da je viljušku prvi put vidio u Poljskoj, gde ju je pola veka ranije donela poljska kraljica italijanskog porekla Bona Sforca.

PRAVA ISTORIJA VILJUŠKE

Prve viljuške zu zabeležene u starom Egiptu i korištene su kao kuhinjske alatke, a ne kao pribor za jelo. Koristili su ih i Grci i stari Kinezi, a u Vizantiji subile u široj upotrebi već u IV veku, opisuje Wikipedia.

Na Bliskom istoku su počele da se koriste u VII veku na gozbama na dvorovima, a u široku upotrebu su ušle u X veku. U Italiju su iz Vizantije donesene u XI veku, ali su u potpunosti zaživele tek u XVI veku jer ih je Rimokatolička crkva proglasila "đavoljim predmetom".

U zapadnoj Evropi je viljuška sporije usvajana pa je u Velikoj Britaniji prihvaćena tek u XVIII a u Severnoj Americi tek nešto pre Američke revolucije.

A mi viljuškom boc
Izvor: Yolutube

Poljska priča o "učenju Francuza" verovatno je mit kao i srpska o Nemanjićima, ovekovečena u kultnom filmu "Lepa sela lepo gore", jer je verovatnije da je viljuška na srpski dvor stigla tokom velikog teritorijalnog proširenja države Dušana Silnog na račun Vizantije, kada se za jelo koristio zlatni pribor.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE