Avion etiopske avio kompanije sa 90 putnika i članova posade srušio se u Sredozemno more. Pronađena 34 tijela, nema nade da je iko preživio.
Spasilačke ekipe su dosad pronašle 34 tijela poginulih u udesu koji se dogodio protekle noći, kada se avion s 90 ljudi srušio u Sredozemno more.
Vazduhoplovna kompanija "Etiopijan erlajnz" saopštila je da, zasad, nema podataka o eventualnim preživjelima.
"Boing 737", sa 83 putnika i sedam članova posade, koji je letio iz Bejruta za Adis Abebu, nestao je s radara pet minuta po poletanju, po jakoj kiši s grmljavinom. Letjelica je pala u Sredozemno more, nekoliko kilometara blizu priobalnog sela Nameh.
U potrazi za tijelima i eventualnim preživjelima učestvuju patrolni čamci i helikopteri libanske vojske, dva broda i dva helikoptera mirovnih snaga UN, kiparski policijski helikopter i britanski vojni helikopter stacioniran na Kipru.
Libanski ministar saobraćaja Gazi al-Aridi rekao je da je među putnicima bilo 54 Libanaca, 22 Etiopljana, dvoje Britanaca i po jedan državljanin Kanade, Rusije, Francuske, Iraka i Sirije.
Francuska ambasada je saopštila da je u avionu bila i supruga francuskog ambasadora u Libanu Denija Pjetona, Marla Pjeton.
Libanska vlada je proglasila dan žalosti.
Predsjednik Mišel Sulejman izrazio je uvjerenje da letjelica nije namjerno oborena.
"Zasad se čini malo vjerovatno da je u pitanju bila sabotaža, a uzrok nesreće biće utvrđen tokom istrage", rekao je Sulejman.
Libanski premijer Saad al-Hariri obišao je aerodrom "Rafik Hariri" kako bi se sastao s rođacima i prijateljima žrtava, od kojih su mnogi ogorčeni jer smatraju da je let trebalo da bude odložen zbog vremenskih neprilika.
Jedan svedok udesa izjavio je britanskoj agenciji da su stanovnici priobalnih mesta videli "plamenu kuglu" kako pada s neba, nekoliko kilometara južno od Bejruta. Vazduhoplovna kompanija "Etiopijan erlajnz" saopštila je, u međuvremenu, da nema saznanja o eventualnim preživjelima.
"U kontaktu sam s libanskim vlastima, koji zasad nisu navele da ima preživelih", izjavio je direktor "Etiopijan erlajnza" Girma Vejk na konferenciji za novinare u Adis Abebi. Na pitanje da li bi teroristi mogli biti umiješani u pad letjelice, Vejk je odgovorio da o tome nema nikakvih informacija.
Državna kompanija "Etiopijan erlajnz" spada među najbezbjednije u Africi. Prethodni udes letjelice tog avioprevoznika bio je 1996. godine, kada je otet avion na liniji Adis Abeba-Najrobi. Avion je pao u more pošto je ostao bez goriva, a od 175 putnika i članova posade, poginulo je njih 123. Godine 1988, avion na domaćem letu srušio se kada je naletio na jato golubova. U nesreći je izgubila život 31 osoba.
(Tanjug/MONDO)