Oko pet hiljada neonacista okupilo se u subotu u Drezdenu u znak sjećanja na njemačke žrtve savezničkog bombardovanja ovog grada prije 65 godina.
Policija strahuje od sukoba desničara i hiljada antinacista koji su držeći se na ruke napravili ljudski lanac u centru grada, takođe u znak sjećanja na žrtve rata, ali i da pokažu svoje protivljenje desničarskim grupama.
Oko 5.000 policajaca iz cijele Njemačke raspoređeno je u Drezdenu, gdje se očekuje dolazak oko 7.000 neonacista što će biti najveći desničarski skup u Njemačkoj od 1945. godine.
Na drezdenskoj željezničkoj stanici "Nojštat", odakle su tokom Drugog svjetskog rata vozovi krcati Jevrejima odlazili prema Aušvicu, okupilo se nekoliko stotina neonacista, potpuno obučenih u crno. Neki su nosili predratne njemačke zastave uzvikujući "snaga i čast".
"Okupili smo se ovdje da se podsjetimo na jedan od najvećih ratnih zločina Drugog svjetskog rata", rekao je Kai Ferstinger, zamjenik lidera desničarske grupe Omladinski korpus istočne Njemačke.
Nenonacisti u proteklih nekoliko godina 13. februar obilježavaju kao "dan uništenja Drezdena" i to je postao glavni dan njihovog okupljanja. U savezničkom bombardovanju Drezdena poginulo je 25 000 ljudi, a neonacisti opisuju tepih bombardovanje ovog baroknog grada kao "avionski holokaust".
I danas traje debata o tome da li je bilo opravdano uništenje morala jednog naroda putem danonoćnog bombardovanja Drezdena, koje je počelo 13. februara 1945. godine, u kome je Drezden sravnjen sa zemljom.
Britanski i američki bombarderi koristili su zapaljive bombe koje su na ulicama stvarale pravi pakao, u kome su gorjeli i ljudi i topile se zgrade.
Iako debata o Nijemcima kao žrtvama rata, za koji su sami odgovorni, ima pristalica male su simpatije za gledišta militantnih neonacističkih grupa.
"Ovaj dan bombardovanja Drezdena desnica je zloupotrijebila kao mit žrtvovanja", kaže Volfhart Gol, iz Alijanse protiv nacista.
"Važno je da se borimo protiv nacista, želimo da zaustavimo njihov marš", rekao je Gol.
Drezdenu je tek u posljednjih 10 godina vraćen prvobitni sjaj uz obnovu kulturnog blaga.
Zvaničnici iz Drezdena i države Saksonije i predstavnici Centralnog savjeta Jevreja položili su vijece na groblju na kome se odaje pošta žrtvama bombardovanja.
(Srna)