Grčka je u srijedu blokirana 24-časovnim generalnim štrajkom zaposlenih u javnom i privatnom sektoru.
Štrajk je organizovan zbog oštrih mjera socijalističke vlade u savlađivanju najveće ekonomske krize u posljednjih nekoliko decenija.
Gotovo svi avionski letovi su otkazani, zastoji su na željeznici i pomorskom saobraćaju, ne rade škole, ministarstva i mnoge druge službe, jer sindikati koji su organizovali obustavu rada okupljaju polovinu, od oko pet miliona zaposlenih u Grčkoj.
Bolnice i neke druge ustanove rade sa smanjienim kapacitetom, a štrajku su se pridružili i zaposleni u medijima, javile su novinske agencije.
Ispred nacionalnog parlamenta u Atini, očekuje se okupljanje nezadovoljnih radnika, što pojačava strah od nereda, kakvih je bilo prilikom ranijih masovnih socijalnih protesta.
Mnogi Grci, međutim, smatraju da su ovakva iskazivanja nezadovoljstva štetna i daju podršku vladi u nastojanju da prevlada teško stanje u zemlji.
Premijer Jorgos Papandreu izjavio je da njegov kabinet ima podršku građana za planirane reforme, što su potvrdile i najnovije ankete, prema kojima je dvije trećine građana za traženje rješenja u miru, odnosno bez pritisaka, kao što su obustave rada i javni protesti.
U Grčkoj već mjesec dana različiti sektori organizuju proteste. Carinici su prije nekoliko dana "blokirali" sve granične prelaze, a njihov protest doveo je do nestašica goriva i kolona pred benzinskim pumpama.
Članice EU jedinstvenog su stava da se Grčkoj treba pomoći i najavili finansijsku pomoć od 20 i 25 milijardi evra.
Grčka je sa više od 300 milijardi evra zemlja sa najvećim spoljnim dugom u Evropi. Budžetski deficit čini 12,7 odsto bruto društvenog poizvoda, dok je u EU tri odsto.
Prema istraživanju agencije "Alko" većina građana, njih 60,7 odsto podržava napore premijera Jorgosa Papndreua za izlazak iz krize, a skoro 64 odsto smatra političare krivim za sadašnju situaciju u Grčkoj.
Grčki problem prijeti i ostalim balkanskim zemljama. Kriza se može manifestovati na tri načina - putem trgovine i u bankarskom sektoru (naprimjer gubitak podrške kompanije majke za ćerku firmu), putem prihvatanja evra (nove prepreke za zemlje-kandidate) i zbog finansijskih strahova (povlačenje investitora).
(MONDO)