Na zvuk zvona i sirena tačno u podne stotine hiljada Poljaka, poljski državni vrh i strane delegacije su sa dva minuta ćutnje odali poštu žrtvama
Na Trgu Pilsudskog u centru Varšave, preko puta Groba neznanog junaka, podignut je veliki bijeli oltar i nad njim 10 metara visok bijeli krst.
Komemoracija je počela čitanjem imena svih poginulih, naciji će se obratiti i premijer Donald Tusk a komemoracija nastavlja misom, javlja Slobodna Evropa.
Širom Poljske danas su se, tačno u 8 časova i 56 minuta, u trenutku kada se prije nedjelju dana srušio avion predsjednika Poljske Leha Kačinjskog sa 96 putnika i članova posade, oglasila crkvena zvona i sirene.
Predsjednika i njegovu suprugu Mariju Kačinjsku, na želju porodice sahraniće u nedjelju popodne u katedrali u starom kraljevskom zamku Vavel u Krakovu gdje leže poljski kraljevi, u novoj, Katinskoj kripti posvećenoj svim žrtvama, u prisustvu šefova država i vlada, ministara i visokih delegacija iz 71 zemlje svijeta.
Budući da sve žrtve nisu još identifikovane i njihova tijela vraćena u domovinu, odustalo se od toga da budu izloženi kovčezi sa posmrtnim ostacima, a na vrh države i vojske koju je Poljska izgubila prije nedelju dana kraj Smolenska, podsjećaju njihovi portreti.
Oltar prekriva 25.000 cvijeta, a Poljaci žale što među njima nema posebne vrste žute lale, nazvane "Marija Kačinjski", koju je jedan od holandskih cvjećara stvorio u čast prve dame Poljske. Lale "Marija Kačinjski" procvjetaće tek za nedelju ili dvije dana.
Oblak vulkanskog pepela koji se polako premješta nad Evropom proredio je redove stranih državnika na sahrani tragično preminulog predsjednika Leha Kačinjskog u nedjelju u Krakovu.
Najnoviji talac vulkanskog oblaka i haosa u vazdušnom saobraćaju je njemačka kancelarka Anegela Merkel koja je zajedno sa predsjednikom Njemačke Horstom Kelerom po svaku cijenu željela da dođe na sahranu poljskog predsjednika.
Ona je, međutim, umjesto u Berlin na povratku iz SAD sletjela u Lisabon, a odatle avionom ide u Rim i posle autobusom u nedelju do njemačke prestonice.
Predsjednik Keler razmatra mogućnost da se u Krakov prebaci helikopterom, javljaju poljski mediji.
Dolazak svojih delegacija na sahranu predsjednika i prve dame Poljske u nedelju popodne u Krakovu najavilo je 98 država, s tim da će 69 delegacija predvoditi šefovi država i vlada, među njima i predsjednik Srbije Boris Tadić.
Do sada je zbog komplikacija u avionskom saobraćaju dolazak otkazalo osam delegacija, saopštilo je poljsko Ministarstvo inostranih poslova.
Iz Evrope neće doći samo predsjednik Makedonije Đorđe Ivanov, dok su ostali zvaničnici koji neće uspjeti da dođu do Krakova uglavnom sa Dalekog istoka, te nikako ne bi mogli da uklope avionske veze.
Dolazak američkog predsednika Baraka Obame visi o koncu, a Bijela kuća koja za sada tvrdi "letimo", ostavila je sebi rezervu da definitivnu potvrdu da popodne, kada će biti jasnije gde će biti oblak vulkanskog pepela kada Obama bude stizao u Krakov u nedelju oko 13 časova.
I ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, državnika kome je neizmjerno stalo da bude u Krakovu jer želi još jednom da naglasi da je pad aviona kraj Smolenska tragedija i za Ruse, oblak vulkanskog pepela može da spriječi, jer se polako premešta dalje na teritoriju Rusije.
Budući da je bilo pokušaja da se osmodnevna nacionalna žalost iskoristi i za zaradu, u atmosferi zajedničke žalosti Poljake su utoliko više ljutili oglasi kao ovaj iz Krakova: "Izdajem luksuzni stan, 140 metara kvadratnih, sa pogledom na sahranu".
U Varšavi su zatvoreni veliki trgovinski centri, a policija je zatvorila i manje radnje u obezbeđenom sektoru. Za saobraćaj je zatvoren centar grada.
I u Varšavi i u Krakovu ova dva dana stupila je na snagu vanredna zabrana nošenja bilo kakvog oružja.
Varšavski poslednji oproštaj obezbjeđuje nekoliko hiljada policajaca, uz pojačanja iz cijele zemlje.
(agencije/MONDO)