Iz redova demohrišćanskog bloka stigao je provokantni prijedlog - da stranci koji žele "uhljebljenje" u Njemačkoj treba da polažu test inteligencije.
"Ja sam za test inteligencije za useljenike", rekao je danas moćnom tabliodu "Bild" Peter Trap, porptarol za unutrašnjopolitička pitanja Hrišćansko-demokratske unije (CDU), podružnice u Berlinu.
"Mi moramo pri useljenju da postavimo kriterijume koji će našoj državi stvarno biti od koristi. Mjera mora biti, osim dobrog obrazovanja i stručnih kvalifikacija, takođe, i inteligencija. Ja sam za test inteligencije za useljenike", rekao je Trap, ocjenivši da se to pitanje ne smije više smatrati tabuom.
Markus Ferber, šef grupe za evropska pitanja Hrišćansko-socijalne unije (CSU), "sestrinske" partije CDU kancelarke Merkel se, takođe, izjasnio za jednu novu evropsku politiku useljavanja, pozivajući se na primjer Kanade.
"Kanada je tu daleko ispred i od djece useljenika se zahtjeva viši koeficijent inteligencije, nego od domicilne'', rekao je Ferber, naglasivši da humani razlozi, poput spajanja porodice, ne mogu, na duže staze gledano, biti jedini kriterijum za useljenje.
U Njemačkoj i onako već opada broj useljenika i zemlja postaje iseljenička - lani se iz Njemačke iselilo 734.000 ljudi, a uselilo 721.000.
Ovaj prijedlog o IQ-testu za useljenike došao je poslije izjave da Njemačkoj ''treba klasa, a ne masa''. Tu rečenicu je prošle godine izgovorio član uprave Savezne banke Njemačke Tilo Zaracin, kada je rekao da Turci osvajaju Njemačku višom stopom rađanja, kao kosovski Albanci Kosovo.
U intervjuu za evropski časopis iz oblasti kulture ''Lettre International'', na pet strana, Zaracin je tada izjavio da jedan veliki dio Turaka i Arapa u Berlinu nemaju nikakvu produktivnu funkciju, osim što trguju voćem i povrćem i da rješenje problema može samo glasiti - nema više ulaska.
''Nama treba klasa, a ne masa'', poslednja je rečenica intervjua spornog političara socijaldemokrate, koji se već ''pročuo'' po tome što je i ranije davao ''preporuke'', recimo, primaocima socijalne pomoći kako da pametno kupuju i sa par evra izađu na kraj za ručak ili da štede, tuširajući se hladnom vodom, koja je, kaže Zaracin, zdravija.
Zaracin se lani, krajem decembra, oglasio novim zahtjevom - za uvođenje zabrane učenicama da nose marame u školama, i zatražio ograničenje ulaska novih stranaca u Njemačku, uz stavljenje ''starih'' pod pritisak integracije.
Kada je riječ o strancima koji žele njemačko državljanstvo, na nivou cijele države je od prije dvije godine uveden jedinstveni test o sticanju njemačkog državljanstva, sastavljen od 33 pitanja.
Svi stranci zainteresovani za njemački pasoš moraju da polože taj test i tačno odgovore na najmanje 17 pitanja.
Zakonodavac je, naravno, ostavio i mogućnost ponavljanja, odnosno, obezbjedio budućim ''novim Njemcima'' da više puta izlaze na ispit, ukoliko nisu dobro ''naoružani'' znanjem o Njemačkoj, njenoj istoriji, političkom sistemu, ljudskim pravima...
Statistika kaže da u 83-milionskoj Njemačkoj živi više od sedam miliona stranaca, među kojima su najbrojniji Turci, a zatim građani sa pasošem Srbije i Crne Gore.
(Tanjug)